Newsletter

Iga Świątek: ogromnie cieszę się, że jestem ambasadorem Dobrej Drużyny PZU

08.12.2023, 15:53aktualizacja: 11.12.2023, 09:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Iga Świątek, najlepsza tenisistka świata, mówi o tym, kim byłaby, gdyby nie grała w tenis, o znaczeniu programów wspierających dzieci, takich jak Dobra Drużyna PZU oraz o tym, zdobycie którego tytułu w tenisie dałoby jej największą satysfakcję.

Iga Świątek, od ponad 80. tygodni liderka zestawienia WTA, w tenis zaczęła grać w wieku sześciu lat. 

„Kiedy byłam nastolatką, tenis już był częścią mojego życia. I było to dla mnie oczywiste, że będę w niego grała, tak jak oczywiste było to, że będę chodziła do szkoły” – opowiada Iga Świątek. 

Ojciec tenisistki Tomasz Świątek, sam sportowiec – wioślarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Seulu, wprowadził Igę i jej starszą siostrę Agatę w świat sportu. 

„Mój tata podchodził do sprawy tak, że chciał, żebyśmy próbowały z siostrą różnych rzeczy i zapisywał nas na różne zajęcia. Próbowałyśmy z pływaniem, ja na wf-ie trochę grałam w piłkę nożną. Ale uczyłam się też grać na pianinie. Nie pamiętam, czy to mi się podobało, ale na pewno, gdybym miała zostać muzykiem, to byłaby taka droga, która dawałaby mi dużo inspiracji i spełnienie. Więc możliwe, że mogłabym być muzykiem. Pytanie – czy byłabym w tym dobra? Wątpię” – wspomina tenisistka. 

Iga Świątek jest ambasadorką programu Dobra Drużyna PZU. Ma on na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia, pobudzanie ich do ruchu, kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw społecznych wśród najmłodszych sportowców. Wspiera także rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży aktywnej sportowo, w tym tej z niepełnosprawnościami oraz żyjącej w mniejszych ośrodkach, z ograniczonym dostępem do środków finansowych.

Najlepsza tenisistka świata jako dziecko brała udział w podobnych programach, dlatego mogła grać z innymi dziećmi w grupach, które były dofinansowane przez różne instytucje. 

„Wiem więc, jak dużą wartość mają takie programy i w jaki sposób potrafią zmienić życie dzieci, wspomóc trenerów oraz te organizacje, które dbają o to, żeby dzieciaki miały odpowiednie warunki do uprawiania sportu. Dlatego ogromie się cieszę, że jestem ambasadorem Dobrej Drużyny. Miałam okazję spotkać się z innymi dzieciakami i zobaczyć, jak dużo szczęścia jest w tym wszystkim. Dzieci patrzą na sport bardzo świeżym okiem, więc bardzo mnie to inspirowało” – wspomina Iga Świątek. 

Chociaż tenis stanowi sport indywidualny, to każdy zawodnik i zawodniczka mają swój team – zespół, który tworzą trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci psychologowie. Ich praca ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego, czyli formy zawodników. 

„To, jacy ludzie nas otaczają, i czego się od nich uczymy, kreuje nas jako sportowców. Bez ludzi w moim zespole prawdopodobnie niczego bym nie osiągnęła. Także bez tych ludzi, których spotkałam na przestrzeni wielu lat, kiedy trenuję. Kiedy ktoś mnie pyta, co poradziłabym młodym osobom, które trenują tenis, powiedziałabym, żeby szukali ludzi, na których można się oprzeć i zaufać. Takich, którzy w odpowiednim momencie pokażą, co jest dobrym wzorem lub dobrą drogą” – mówi Iga Świątek.

Iga Świątek, jak dotąd, wygrała 17 turniejów tenisowych. 

„Bardzo trudno jest wybrać jeden turniej, który znaczyłby dla mnie więcej niż pozostałe. Zwłaszcza ostatni sezon pokazał mi, że to wszystko nie jest takie proste, bo jednym z turniejów, z którego cieszyłam się najbardziej, kiedy wygrałam, był turniej w Warszawie. Rangą jest właściwie najniższy wśród pozostałych, w których grałam, ale emocjonalnie miał dla mnie ogromne znacznie. Ale na pewno wszystkie zwycięstwa na Roland Garros i wygranie US Open stawiam na piedestale. Myślę, że przeskoczyć te turnieje mogą tylko medale igrzysk olimpijskich” – wyjaśnia Iga Świątek.

Zdobycie medalu igrzysk olimpijskich zawsze był dla tenisistki ogromnym marzeniem.

„Mój tata był na igrzyskach w Seulu i w pewnym sensie nauczył nas [Igę i jej siostrę Agatę – red.] wartości olimpijskich. Pokazał nam, jak bardzo zmienił jego życie sam udział w igrzyskach olimpijskich. To wszystko sprawiło, że dla mnie turniej olimpijski będzie priorytetowym w przyszłym sezonie [ XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu trwać będą od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku – red.], ale będzie on dopiero w lipcu. Na razie więc koncentrujemy się na tym, co nas czeka w styczniu” – mówi Iga Świątek. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.12.2023, 15:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii