Newsletter

Biznes i finanse

Impact’22: banki muszą przedstawić atrakcyjną ofertę, żeby zachęcić do oszczędzania

12.05.2022, 10:31aktualizacja: 12.05.2022, 11:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Polacy wycofali z banków duże fundusze, więc musimy zawalczyć o nie, przywrócić je do banków, znaleźć atrakcyjną ofertę depozytową – przekonywał Jarosław Fuchs, wiceprezes zarządu Banku Pekao, podczas panelu poświęconego zachowaniom ekonomicznym Polaków, który odbywa się ramach kongresu Impact’22 w Poznaniu w dniach 11-12 maja.

Zachowania ekonomiczne Polaków są dość stałe. Bankowcom i przedstawicielom sektora finansowego trudno jest poszerzyć grono oszczędzających Polaków. Od lat mniej więcej połowa z nas oszczędza, a druga połowa nie. Choć sam poziom oszczędności rośnie. Odkładamy pieniądze głównie na czarną godzinę, w kwocie mającej zaspokoić nasze potrzeby przez 2 do 6 miesięcy. Jedną z popularniejszych form oszczędzania są m.in. konta oszczędnościowe.

„Banki muszą przedstawić atrakcyjną ofertę, żeby zachęcić do oszczędzania. Ćwierć wieku temu mieliśmy wyłącznie depozyty, dziś rynek się zmienił. Przez lata pojawili się nowi gracze, przy zerowych stopach procentowych, odżył rynek kapitałowy, zyskaliśmy dostęp do produktów finansowych z całego świata. Dodatkowo pojawiły się innowacyjne alternatywy produktów oszczędnościowych – blockchain, NFT.  A oszczędności, co pokazał kryzys, są na rynku – wyjaśniał Jarosław Fuchs, wiceprezes zarządu Banku Pekao. - Podczas kryzysu pandemii i wojny na Ukrainie Polacy wycofali z banków ogromne fundusze, więc musimy zawalczyć o nie, przywrócić je do banków, znaleźć atrakcyjną ofertę depozytową” – podkreślił. 

Ważną rolę może odegrać edukacja finansowa.

„Widzimy potrzebę edukacji młodych ludzi, ponieważ oni dziś korzystają głównie z wiedzy internetowej czy zasłyszanej od kolegów. To nie jest odpowiedni kierunek. Młodzi powinni być wyedukowani od szkoły podstawowej, zdobyć podstawy wiedzy ekonomicznej, zostać nauczeni i przyzwyczajani do oszczędzania. Edukacja ekonomiczna mogłaby stać się przedmiotem szkolnym, a wtedy młodzi ludzie idąc przez życie mogliby korzystać ze zdobytej wiedzy” - zauważył Jarosław Fuchs.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 12.05.2022, 10:31
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ