Newsletter

Impact’23: zdaniem Nassima Nicholasa Taleba, wojna w Ukrainie to starcie wieku XXI z XVII

10.05.2023, 14:39aktualizacja: 10.05.2023, 15:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

IMPACT CEE
IMPACT CEE
„Agresja Rosji na Ukrainę to nie konfrontacja dwóch państw, lecz globalnych systemów wartości, odmiennie definiujących poziom wolności jednostki” - ocenił Nassim Nicholas Taleb w rozmowie z komentatorem „Financial Times”, Martinem Sandbu. Wystąpienie Taleba - jednego z najbardziej wpływowych filozofów współczesnych czasów - otworzyło poznański kongres IMPACT’23.

Kongres IMPACT zawsze przyciągał wielkimi nazwiskami - w poprzednich latach gośćmi specjalnymi tego najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczo-technologicznego w Europie Środkowo-Wschodniej byli m.in. Noach Harari czy Hillary Clinton. Tym razem swoimi przemyśleniami z gośćmi kongresu podzielił się jeden z najbardziej twórczych umysłów współczesności.

„Dobrze jest być ponownie w Polsce po, bez mała, dwudziestu latach. Przez te dwie dekady świat wręcz niewiarygodnie przyspieszył, stawiając przed całymi społeczeństwami bezprecedensowe wyzwania” - rozpoczął swoje wystąpienie Nassim Nicholas Taleb.

Amerykański ekonomista i filozof pochodzenia libańskiego jest obecnie profesorem Uniwersytetu Nowojorskiego. W swojej działalności naukowej analizuje zagadnienia prawdopodobieństwa, przypadkowości i niepewności. Dwie książki jego autorstwa („Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” oraz „Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy”) okazały się światowymi bestsellerami, a terminologia w nich użyta na stałe weszła do naszego słownictwa.

„Pandemia czy rosyjska inwazja na Ukrainę to zderzenie dwóch konkurencyjnych rzeczywistości, nazywanych przeze mnie >>kruchością<< i >>antykruchością<<. Ta pierwsza cechuje systemy (polityczne, ekonomiczne, organizacyjne) głęboko scentralizowane, a przez to powolne w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. Antykruchość zaś wiąże się otwartością na wiele opcji i szybkością działania, i to właśnie takie >>antykruche<< państwa czy przedsiębiorstwa okazują się znacznie odporniejsze na niespodziewane wstrząsy” - tłumaczył Taleb.

Myśliciel wielokrotnie nawiązywał do konfliktu wojennego rozgrywającego się za wschodnią granicą Polski. Zauważył, że nie jest to starcie między państwami, ale dwiema odmiennymi wizjami rozwoju, reprezentującymi XXI i XVII wiek.

„Ukraińcy dokonali przełomowej decyzji, że chcą dołączyć do nowoczesnej, zdecentralizowanej Europy, stawiającej na swobodę i wolność każdej jednostki, co wywołało gwałtowną reakcję zależnej od woli jednego człowieka Federacji Rosyjskiej” - ocenił ekspert.

Przewaga „antykruchości”, zdaniem Taleba, uwidoczniła się również w mobilizacji szeroko pojętego Zachodu oraz skali wsparcia, jakie udziela on walczącej Ukrainie. Nie zależą one bowiem, jak w Rosji, od woli jednego człowieka, lecz mają charakter oddolny, wręcz organiczny, oparty w znacznej mierze na indywidualnej bądź lokalnej inicjatywie.

8 scen, ponad 600 speakerów, 23 ścieżek tematycznych, warsztaty dla liderów biznesu - w Poznaniu trwa kongres IMPACT’23.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.05.2023, 14:39
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ