Newsletter

Innowacyjny zakład PolyStyreneLoop będzie prowadził recykling odpadów z rozbiórki polistyrenu i odzyskiwał cenne surowce

07.06.2021, 07:53aktualizacja: 07.06.2021, 07:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PolyStyreneLoop - nowy zakład recyklingu w Holandii
PolyStyreneLoop - nowy zakład recyklingu w Holandii

TERNEUZEN, Holandia--(BUSINESS WIRE)-- Nowy zakład recyklingu w Holandii będzie zajmował się recyklingiem odpadów rozbiórkowych polistyrenu ekspandowanego (EPS), a także przetwarzaniem wycofanego z użycia dodatku.

Otwarcie zakładu recyklingu PolyStyreneLoop w Terneuzen w Holandii zaplanowano na 16 czerwca. Zakład został zbudowany w celu potwierdzenia technicznej i ekonomicznej wykonalności rozwiązania recyklingu odpadów EPS na dużą skalę w obiegu zamkniętym.

Zakład PolyStyreneLoop będzie zajmował się recyklingiem izolacji EPS przy użyciu fizycznego procesu recyklingu opartego na technologii CreaSolv®. Technologia ta przekształci odpady rozbiórkowe w postaci pianki EPS z izolacji budynków i budowli z Holandii, Niemiec i innych krajów w nowy, wysokiej jakości surowiec. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak cement lub inne pozostałości budowlane, jak również wycofany z użycia dodatek HBCD, zostaną bezpiecznie usunięte, a ponadto będzie można odzyskać cenny brom.

„Ten zakład pokazuje, że branża EPS zawsze szuka sposobów na zwiększenie możliwości recyklingu – powiedział Lein Tange, jeden z dyrektorów PolyStyreneLoop. - Celem tego zakładu jest utorowanie drogi do budowy podobnych zakładów recyklingu EPS w pozostałej części Europy”.

Wyjątkowa była również struktura prawna zakładu, który skorzystał z dotacji programu LIFE Unii Europejskiej. Został on zbudowany przez PolyStyreneLoop Cooperative, holenderską organizację non-profit, do której należy ponad 70 przedstawicieli przemysłu z całego łańcucha wartości pianki polistyrenowej.

Zakład w Terneuzen będzie dysponował wydajnością recyklingu na poziomie 3300 ton metrycznych odpadów rozbiórkowych w postaci pianki polistyrenowej pochodzących z budynków i budowli rocznie, co potwierdza techniczną, ekonomiczną i środowiskową zasadność nowego procesu recyklingu, w którym pianki polistyrenowe zawierające HBCD mogą zostać w pełni włączone do gospodarki obiegowej, a nie z niej wykluczone.

"To duża korzyść, że zakład może zajmować się nie tylko bieżącymi odpadami przeznaczonymi do recyklingu, ale także materiałami przestarzałymi - powiedział Jan Noordegraaf, jeden z dyrektorów zakładu. - Co więcej, możemy to zrobić przy podobnym nakładzie energii jak w przypadku recyklingu mechanicznego, a energia, którą wykorzystujemy, pochodzi wyłącznie z wiatraków".

Zakład PSLoop zademonstruje możliwość nieskończonego recyklingu odpadów EPS z budynków i budowli. W późniejszym czasie będzie również przetwarzać polistyren ekstrudowany, czyli XPS, znany również jako StyrofoamTM.

EPS to lekka pianka składająca się w 98% z powietrza i w 2% z technologii o doskonałych właściwościach ochronnych i termoizolacyjnych. Oprócz zastosowań w budownictwie i przemyśle drogowym jest ona szeroko stosowana w opakowaniach ochronnych o rozmaitych zastosowaniach, od ciężkiego sprzętu AGD po delikatne urządzenia elektroniczne, świeże owoce i warzywa, szczepionki, a nawet w ochronie pszczół.

PolyStyreneLoop

PolyStyreneLoop to spółdzielnia reprezentująca ponad 70 firm z łańcucha wartości polistyrenu. Do jej członków należą producenci surowców polistyrenowych, producenci pianki, dostawcy dodatków, zakłady przetwórstwa pianki i przedsiębiorstwa recyklingowe, a także EUMEPS, stowarzyszenie działające na rzecz europejskich producentów polistyrenu ekspandowanego.

Źródło: PolyStyreneLoop

https://polystyreneloop.eu

KONTAKT:

Lein Tange, dyrektor

e-mail: info@polystyreneloop.eu

Źródło informacji: Business Wire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.06.2021, 07:53
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ