Newsletter

Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj

15.03.2024, 11:58aktualizacja: 15.03.2024, 12:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Dziś, w Światowy Dzień Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów startuje z kampanią społeczną. UOKiK ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Oszuści uwiarygadniają reklamy scamów fałszywymi wizerunkami znanych osób.

Każdy z nas może paść ofiarą cyberoszustów. Każdy z nas może być kuszony reklamami zyskownych inwestycji bez ryzyka w waluty, kryptoaktywa, weksle, akcje lub obligacje. Znane i lubiane twarze, bezprawnie wykorzystywane, uwiarygadniają fałszywy przekaz i działają jak magnes. Superokazja? Jeden klik i zysk w mig? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny ostrzega przed ryzykiem i stratą pieniędzy - Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj.

„To bardzo ważne, aby jak najszerzej informować i ostrzegać konsumentów przed fałszywymi inwestycjami. Cyberoszuści nie ustępują - w zależności od trendów, tworzą nowe sposoby wyłudzania środków finansowych, doskonalą chwyty socjotechnicze i pułapki. Podszywają się pod znane osoby czy też duże i cenione firmy. I niezmiennie - obiecują szybki, łatwy i wysoki zysk. Uważajmy. Te oszustwa mogą prowadzić do utraty oszczędności życia” - apeluje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

O kampanii

Spoty UOKiK skupiają się na promowanych w Internecie inwestycjach wykorzystujących bezprawnie wizerunek osób ze świata kultury, sportu lub rozrywki, czy też znanych przedsiębiorstw lub marek. Znani i lubiani mają podnosić wiarygodność danego przedsięwzięcia. Kreowani przy użyciu sztucznej inteligencji są realni i przekonujący. Scenariusze oszustw zmieniają się, lecz ich niezmiennym celem jest wyłudzenie pieniędzy. Atak może dotyczyć pozyskania danych, np. loginów i haseł, lub działania wprost - nakłonienia do dokonania przelewów.

Spot - Oszustwo na znaną osobę

Spot - Oszustwo na inwestycje

Startująca kampania jest kolejnym działaniem edukacyjnym prezesa UOKiK, które ma na celu zwiększanie świadomości i bezpieczeństwa konsumentów. Od 15 marca br. spoty będą nieodpłatnie emitowane przez media publiczne w oparciu o art. 31 c ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a także przez nadawców komercyjnych, którzy zgodzili się na bezpłatne wsparcie kampanii.

Spoty można zobaczyć lub usłyszeć w: Telewizji Polskiej, Comedy Central, MTV, TV Trwam, Polskim Radiu, Polskim Radiu Lublin, Polskim Radiu Białystok, Polskim Radiu Zachód, Radiu ESKA, ESKA 2, VOX, Radiu Zet oraz Multikinie i Wirtualnej Polsce.

Włącz się w akcję UOKiK

UOKiK zaprasza media, instytucje i organizacje do wspólnych działań. Oszustwa inwestycyjne online, jak wynika z Raportu IOCTA [1] Europolu, są jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów cyberprzestępstw, generującym milionowe straty i dotyczącym tysięcy ofiar.

„15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta, a rok 2024 jest Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Tym bardziej zachęcam do wspólnego ostrzegania przed oszustwami. Bardzo dziękuję tym, którzy już bezpłatnie włączyli się w naszą kampanię. Wszyscy jesteśmy konsumentami. Zadbajmy razem o nasze finansowe bezpieczeństwo - fundament ekonomicznego dobrobytu” - mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

UOKiK przygotował różne formaty dwóch 30-sekundowych spotów oraz grafik: do telewizji, radia, portali, mediów społecznościowych, ekranów LCD. Wejdź na https://uokik.gov.pl/kampanie-spoleczne, pobierz i udostępnij.

[1] Raport Internet Organised Crime Threat Assessment (IOCTA) 2023 https://www.europol.europa.eu/publications-events/main-reports/iocta-report 

Pomoc dla konsumentów:

Infolinia konsumencka: 801 440 220 lub 222 66 76 76

e-mail: porady@dlakonsumentow.pl

Rzecznicy konsumentów - w twoim mieście lub powiecie.

Rzecznik Finansowy - po odrzuceniu reklamacji przez instytucję finansową

Źródło informacji: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.03.2024, 11:58
Źródło informacji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ