Newsletter

Inwestycja ORLEN w zachodniopomorską folowoltaikę: zielona energia dla 5 tys. domów

10.07.2024, 13:29aktualizacja: 10.07.2024, 13:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spółka ORLEN Wind 3, wchodząca w skład Grupy ORLEN, sfinalizowała właśnie zakup farmy fotowoltaicznej, zlokalizowanej obok miejscowości Wałcz na Pomorzu Zachodnim. Koncern powiększył tym samym swój portfel OZE o dodatkowe 10 MW. W tym regionie Grupa ORLEN produkuje już prąd z sześciu farm wiatrowych o łącznej mocy 226 MW.

Umowa podpisana przez ORLEN Wind 3 z funduszem Forum IV FIZ i firmą Prime PV Assets dotyczy farmy o powierzchni ponad 11 ha, składającej się z 18,6 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 40 falowników - najważniejszych elementów instalacji, odpowiedzialnych za konwersję prądu stałego (wytwarzanego przez panele PV) na prąd zmienny (wpuszczany do sieci i zasilający urządzenia elektryczne). Jej przejęcie pozwoli Grupie ORLEN na dostarczenie zielonej energii do blisko 5 tys. nowych gospodarstw domowych.

Zakup farmy w Wałczu to kolejna inwestycja koncernu w odnawialne źródła energii stanowiące kluczowy obszar transformacji energetycznej. W województwie zachodniopomorskim Grupa ORLEN produkuje już prąd z sześciu farm wiatrowych położonych w miejscowościach: Kanin, Karcino, Karścino, Myślino, Parsówek i Krzęcin, o łącznej mocy 226 MW.

Fotowoltaika jest kluczowym kierunkiem rozwoju energetyki odnawialnej w Grupie ORLEN. W ubiegłym roku portfel aktywów wytwórczych koncernu powiększył się o 64 MW mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych. Wśród najważniejszych inwestycji były m.in. rozbudowa farm fotowoltaicznych Gryf - do 25 MW, oraz Wielbark - łącznie do 70 MW. Ponadto Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN rozpoczęła budowę farmy Mitra o mocy 65 MW. Grupa Energa kontynuuje także proces akwizycji kolejnych instalacji OZE, w tym instalacji PV i farm wiatrowych. Do największych transakcji spółki należały umowy przedwstępne, zawarte z Greenvolt i Lewandpol Holding, na projekty o łącznej mocy 393 MW.

Ponadto Energa Green Development, spółka z Grupy ORLEN odpowiedzialna za rozwój lądowych źródeł odnawialnych, przejęła w marcu tego roku projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice o mocy ok. 37 MW, pierwszej farmy koncernu zlokalizowanej w południowej Polsce. W drugim kwartale spółka rozpoczęła także budowę pięciu kolejnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW.

Grupa ORLEN realizuje wiele projektów OZE na lądzie i morzu. To m.in. inwestycje onshore, offshore oraz fotowoltaika. Działania koncernu wpisują się w założenia zaktualizowanej Polityki energetycznej Polski do 2040 roku, zgodnie z którą do końca dekady zeroemisyjne źródła będą odpowiadać za ponad połowę energii elektrycznej zużywanej w naszym kraju.

Wielomiliardowe inwestycje w rozwój nisko- bądź zeroemisyjnych źródeł energii, a także przyjaznych środowisku paliw (zielony wodór, biopaliwa, biogaz) to integralny element strategii Grupy ORLEN do 2030 roku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2024, 13:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ