Newsletter

Jak zaplanować przyszłość Europy w cieniu wojny? Kolejni decydenci i praktycy biznesu dołączają do XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

05.04.2022, 15:33aktualizacja: 05.04.2022, 15:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro prasowe Grupy PTWP (1)
Biuro prasowe Grupy PTWP (1)
Komisarze Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, przedstawiciele polskiego rządu, prezesi firm, eksperci i biznesmeni spotkają się na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym (European Economic Congress - EEC) w dniach 25-27 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zaplanowano ponad 150 sesji i debat tematycznych oraz wydarzenia towarzyszące, m.in. Europejskie Forum Młodych Liderów oraz finał Start-up Challenge. Trwa rejestracja dla uczestników na stronie eecpoland.eu.

„Już za niecały miesiąc spotkamy się w reprezentatywnym gronie ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli europejskiej polityki, by porozmawiać o tym, co jest w tej chwili najważniejsze. Jak odpowiedzieć na największe od dziesięcioleci wyzwanie? W jaki sposób odbudować europejską gospodarkę, zerwane łańcuchy dostaw i zaufanie biznesowe po pandemii i wojnie? To tylko wybrane tematy, które wypełnią trzy dni kongresowych debat” - zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. „Zgodnie z dotychczasową formułą Kongresu nie zabraknie tematów związanych z innowacjami, startupami, rolą młodych liderów w Europie i wielu innych. Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu” - dodaje.

XIV Europejski Kongres Gospodarczy zainauguruje debata pn. „Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy”, w trakcie której eksperci omówią skutki wojny w Ukrainie, agresywnej polityki Rosji i zmiany w globalnej architekturze geopolitycznej. Nie zabraknie pytań o wyzwania, przed jakimi stanęła Europa oraz o to, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę w aspekcie politycznym i militarnym oraz - po zakończeniu wojny - w odbudowie jej gospodarki. Eksperci omówią także negatywne konsekwencje wojny dla gospodarki europejskiej oraz przedstawią pomysły, jak je zminimalizować. Swoją obecność w sesjach plenarnych potwierdzili już m.in. komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC, Simonas Gentvilas, minister środowiska Litwy, Gregory Hands, minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii oraz minister ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Konrad Szymański. Udział w otwarciu Kongresu weźmie Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce.

W ramach głównych nurtów tematycznych, które obejmują takie obszary jak: wojna w Europie - plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie, nie zabraknie najbardziej aktualnych i szeroko dyskutowanych tematów. Prelegenci Kongresu omówią wpływ rosnącej inflacji na biznes, nowe ramy strategii biznesowych obejmujące środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, działania stymulujące do redukcji emisji. W programie szeroko dyskutowane będą zmiany w podejściu do odnawialnych źródeł energii, paneliści zastanowią się, czy wodór to paliwo przyszłości oraz jak rozwinie się e-mobilność w miastach i metropoliach. Dokąd zaprowadzi nas sztuczna inteligencja i czy metaverse to nowy wirtualny świat? Cyberbezpieczeństwo, cyberzagrożenia, dezinformacja i cyfrowa transformacja - to aktualne i poruszające wyobraźnię zagadnienia w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego podzielą się m.in. Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury; Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Rafał Brzoska, prezes InPost; Joanna Burnos, założycielka LEADERIS Institute, członkini rady doradczej, The Alliance Of Her; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź; Aleš Chmelař, wiceminister spraw zagranicznych Czech; Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA, prezes Rady Zarządzającej, Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE); Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom; Przemysław Gdański, prezes Bank BNP Paribas; Władysław Grochowski, prezes Arche; Natalia Hatalska, CEO, założycielka infuture.institute, autorka bloga hatalska.com; Dawid Jakubowicz, prezes Ciech; Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Światowego Forum Miejskiego; Jarosław Królewski, CEO, Synerise; Jacek Kujawa, wiceprezes LPP; Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021; Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; Henryk Orfinger, przewodniczący rady nadzorczej Dr Irena Eris; Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex; Paweł Poszytek, dyrektor generalny, FRSE dyrektor, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności; Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prorektor ds. współpracy z zagranicą i ESR, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej; Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland; Sebastian Skuza, sekretarz stanu, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Ministerstwo Finansów; Artur Soboń, sekretarz stanu, Ministerstwo Finansów; Jarosław Sroka, członek Kulczyk Investments; Katarzyna Szymielewicz, współzałożycielka, prezeska, Fundacja Panoptykon; Mourad Taoufiki, Country Manager, Amazon.pl; Tomasz Wolanowski, prezes ABB; Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego; Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Europejski Kongres Gospodarczy to również wydarzenia towarzyszące. Po raz pierwszy w jego ramach odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych tematach dla młodych ludzi w całej Europie. W spotkaniu udział weźmie około 150 młodych aktywistów z całej Europy oraz kilkuset studentów regionalnych uczelni i przedsiębiorców, uczestników Kongresu.

W kwietniu już po raz siódmy na scenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego staną uczestnicy konkursu Start-Up Challenge, odbędą się także kolejne edycje konkursów Top Inwestycje Komunalne, Inwestor Bez Granic, swoją kontynuację będzie miał także Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress - EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP. Debaty będzie można również śledzić w internecie.

Rejestracja uczestników odbywa się na stronie wydarzenia eecpoland.eu.

Więcej informacji:

Europejski Kongres Gospodarczy - www.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze - Grupa PTWP - www.ptwp.pl

Zobacz również:

Facebook: facebook.com/EECKatowice

LinkedIn: www.linkedin.com/showcase/europejski-kongres-gospodarczy/

Twitter: twitter.com/EECKatowice #EKG2022 #EEC2022

KONTAKT:

Aneta Miler

Biuro prasowe EEC/Imago PR

tel. 609 880 115

e-mail: aneta.miler@imagopr.pl

Źródło informacji: Biuro prasowe Grupy PTWP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.04.2022, 15:33
Źródło informacji Biuro prasowe Grupy PTWP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ