Newsletter

Jarocin: Burmistrz o jednym z najpiękniejszych miejsc na terenie powiatu jarocińskiego

15.08.2022, 07:03aktualizacja: 15.08.2022, 07:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Jarocin
Fot. UM Jarocin
550 tys. zł – na taką kwotę opiewa projekt rewitalizacji elewacji młyna nad Lutynią w Wilkowyi opracowany przez gminę Jarocin. Samorząd będzie starał się o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tego przedsięwzięcia. Ma też ambitne plany dotyczące odtworzenia zapory.

Młyn jest obecnie własnością gminy Jarocin. - Od wielu lat starałem się o to, żeby odtworzyć zalew, który był na Lutyni. Wielokrotnie się to nie udawało – ciek wodny podlegał pod zarząd Województwa Wielkopolskiego. W tej chwili zmieniła się sytuacja – Lutynia podlega pod Wody Polskie – mówi burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Włodarz gminy jest już po rozmowie z dyrektorem Wód Polskich w Poznaniu. - Zaproponowałem, żeby odtworzyć zalew i zaporę, jaka była na Lutyni przed 1943 rokiem, kiedy nastąpiło przerwanie wału i zalew został zniszczony. Dyrektor pozytywnie podszedł do tej propozycji – przyznaje burmistrz. Adam Pawlicki zadeklarował chęć udziału gminy w przedsięwzięciu. Wkrótce zorganizowana zostanie wizyta dyrektora w Wilkowyi, by przeprowadzić analizę możliwości odtworzenia jazu wodnego na Lutyni. - Jeżeli tylko będzie wola Wód Polskich, ja ze swojej i ze strony gminy zrobię wszystko, aby odtworzyć zaporę przy młynie – może w innej formie – deklaruje burmistrz Jarocina. - To będzie prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie naszego powiatu. Ku uciesze mieszkańców oraz turystów, którzy będą wspaniałą ścieżką rowerową z Jarocina zwiedzać te okolice.

Zabytkowy młyn z działką - 300 m2, kosztował gminę 70 tysięcy złotych. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych.

Modernizację młyna gmina rozpoczęła od wymiany pokrycia dachowego, rynien, rur oraz obróbek  blacharskich. Prace zakończone zostały w tym roku i kosztowały blisko 200 tys. zł. Środki na ich wykonanie pochodziły Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Teraz gmina ubiega się o pozyskanie dofinansowania na rewitalizację elewacji.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.08.2022, 07:03
Źródło informacji Jarocin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.