Newsletter

Karpiński: Terminal Naftowy jest gotowy w 67 proc. (komunikat)

13.05.2015, 18:03aktualizacja: 13.05.2015, 18:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSP informuje:

– W ciągu 32 miesięcy od rozpoczęcia inwestycji, łącznie z pracami projektowymi i uzyskaniem pozwolenia na budowę, powstanie kompletny hub morski, który w przyszłości stanie się ważnym elementem naftowego krwiobiegu łączącego Bałtyk z Morzem Śródziemnym – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa podczas wizyty na terenie budowy Terminala Naftowego i Naftoportu.

PERN w 2013 r. rozpoczął na terenie Portu Gdańsk budowę pierwszego w kraju Terminala Naftowego. To strategiczna inwestycja spółki przeznaczona do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów o łącznej pojemności 700 tys. m sześć. z czego ok. 375 tys. m sześć. dla ropy naftowej, a 325 tys. m sześć. dla pozostałych produktów. Budowa terminalu realizowana jest w dwóch etapach.

Minister podkreślił, że budowany w Gdańsku terminal naftowy jest gotowy w 67 proc. i ma zostać oddany do użytku na koniec 2015 r.

– Szybka realizacja tej sztandarowej inwestycji PERN Przyjaźń to dobra wiadomość zarówno dla krajowej gospodarki jak i całego regionu pomorskiego. Spodziewany wzrost przychodów wynikający z realizacji projektu Terminalu Naftowego dla budżetu państwa oraz spółek położonych w obrębie portu rocznie będzie wynosił od 70 mln zł do ponad 100 mln zł – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Finalizacja pierwszego etapu inwestycji z przeznaczeniem na ropę naftową planowana jest pod koniec 2015 r. Realizacja całego przedsięwzięcia, czyli obu etapów, powinna zakończyć się w 2018 r. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ok. 826 mln zł.

Trwający obecnie pierwszy etap obejmuje m.in. sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. metrów sześć. każdy oraz infrastrukturę niezbędną do ich obsługi. Drugi etap zakłada budowę zbiorników o łącznej pojemności 325 tys. metrów sześć. do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A i biokomponentów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2015, 18:03
Źródło informacji MSP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ