Newsletter

Karpowership podpisuje porozumienie o współpracy energetycznej z Ukrainą w celu złagodzenia kryzysu energetycznego

26.01.2023, 14:25aktualizacja: 26.01.2023, 14:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Dokument ma na celu przyspieszenie dostarczenia nawet do 500 MW energii elektrycznej poprzez pływające elektrownie Powership.

- Mołdawia i Rumunia to dwie najbardziej prawdopodobne lokalizacje jednostek, które zasilą ukraińską sieć energetyczną.

LONDYN, 26 stycznia 2023 r. /PRNewswire/ -- Spółka Karpowership podpisała porozumienie z państwowym dostawcą JSC Energy Company of Ukraine (ECU) w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie dostaw elektryczności i przyspieszenia wykorzystania pływających elektrowni do złagodzenia kryzysu energetycznego w Ukrainie.

Spółka Karpowership, która zapewnia niezawodne i elastyczne pływające rozwiązania energetyczne w 13 krajach oraz ECU -- nabywca, sprzedawca i dostawca zasobów energetycznych -- będą pracować wspólnie z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi w celu przygotowania i sfinansowania wdrożenia 500 MW mocy, co wystarczy do zasilenia przeszło 1 miliona gospodarstw domowych.

Wśród rozważanych opcji są pływające elektrownie, znane jako Powership, które mogłyby zakotwiczyć u wybrzeży Mołdawii i Rumunii przekazując stamtąd energię do ukraińskiej sieci poprzez linie przesyłowe. Spółki Karpowership i ECU będą prowadzić rozmowy z władzami Mołdawii i Rumunii w celu oceny wykonalności tych przedsięwzięć.

„Karpowership z przyjemnością nawiązuje współpracę z ECU w celu złagodzenia kryzysu energetycznego w Ukrainie” – powiedział Zeynep Harezi, dyrektor handlowy Karpowership. - Elektrownie pływające Powership są szybkim, niezawodnym i elastycznym rozwiązaniem dla występujących w Ukrainie niedoborów energii. Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w uzyskaniu niezbędnych mocy wytwórczych w jak najkrótszym czasie”.

Obie strony uzgodniły, że będą odbywać regularne spotkania w celu wspólnego przygotowania i wdrożenia projektu i współpracy w zakresie zabezpieczenia niezbędnych pozwoleń i zgód do współpracy w tym zakresie z podmiotami zewnętrznymi, w tym organizacjami międzynarodowymi.

„System energetyczny Ukrainy poważnie ucierpiał z powodu 12 ogromnych ataków sił rosyjskich, które spowodowały zniszczenie infrastruktury energetycznej i przerwy w dostawach prądu. Gdy nadal trwa wojna, budowanie nowych elektrowni w celu odzyskania utraconej lub obniżonej zdolności produkcyjnej jest niewykonalne, musimy więc przyjrzeć się innowacyjnym rozwiązaniom obecnego kryzysu” – powiedział dyrektor generalny ECU Witalij Butenko.

„Technologia Karpowership pozwala na szybkie wdrożenie nowych mocy wytwórczych i przesyłanie energii do ukraińskiej sieci. Sądzimy, że może to przynieść rewolucję w zakresie rozwiązania ukraińskiego kryzysu energetycznego w czasie, gdy nasza infrastruktura jest atakowana przez Rosjan” – dodał Butenko.

Spółka Karpowership prowadzi już działalność w Afryce, Nowej Kaledonii i Brazylii i jest w trakcie rozmów z przedstawicielami kilku europejskich krajów w związku z dostawą nawet 2 GW energii elektrycznej za pośrednictwem statków Powership, które pomogą złagodzić kryzys energetyczny w regionie.

Flota Karpowership obejmuje 36 pływających elektrowni Powership, które można podłączyć bezpośrednio do sieci energetycznej danego kraju z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury w czasie krótszym niż 30 dni.

Elektrownie pływające Powership są tańsze, szybsze i bardziej elastyczne niż elektrownie lądowe i pozostawiają minimalny ślad ekologiczny po ich wycofaniu z eksploatacji. Wystarczy je odłączyć i przenieść tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Jednostki spółki Karpowership mogą korzystać z wielu paliw, pracując na skroplonym gazie ziemnym, niskosiarkowym oleju napędowym lub biodeslu.

Ponieważ pływające elektrownie Powership są dostarczane z kompletem niezbędnej infrastruktury, nie są one uciążliwe dla lokalnych społeczności na wybrzeżu.

Więcej informacji o spółce Karpowership i jej flocie pływających rozwiązań energetycznych można znaleźć na stronie: https://karpowership.com/en/.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1989974/KPS_ECU_MOU.jpg 

KONTAKT:

e-mail: karpowership@actumllc.com 

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.01.2023, 14:25
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ