Newsletter

Biznes i finanse

„Kolej stanowi swoisty krwiobieg Polski” – POLREGIO celebruje Święto Kolejarza

25.11.2021, 10:37aktualizacja: 25.11.2021, 10:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Dziś w całym kraju celebrowany jest Dzień Kolejarza, dedykowany wszystkim pracownikom kluczowego dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa kraju transportu kolejowego. Centralne obchody tego święta zorganizowane przez POLREGIO, największego przewoźnika pasażerskiego w Polsce, stanowiły okazję do podsumowania dwudziestu lat istnienia spółki, która aktualnie przechodzi największe w swej historii zmiany. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dzień Kolejarza tradycyjnie stanowi okazję do przypomnienia zarówno kluczowej roli tego rodzaju transportu w rozwoju gospodarczym i komunikacyjnym kraju, jak i wyjątkowej estymy, jaką cieszą się w Polsce wszyscy pracownicy kolei. Fakt ten podkreślił w liście skierowanym do uczestników obchodów święta zorganizowanych przez POLREGIO premier Mateusz Morawiecki.

„Praca na kolei stanowi wyjątkową formę służby państwowej, czego symbolem stał się kolejarski mundur. W społecznej świadomości funkcjonuje etos tego zawodu oparty na punktualności, odpowiedzialności, profesjonalizmie, poczuciu służby państwu i współobywatelom. Tak jak przed laty, tak również i dziś sprawna oraz doinwestowana kolej ma fundamentalne znaczenie dla interesu społecznego i bezpieczeństwa ekonomicznego całego kraju” – napisał premier. 

Na, charakterystyczne dla polskiego kolejnictwa, połączenie tradycji z nowoczesnością wskazywała w swoim liście Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP. Zwracając się do wielopokoleniowej rodziny kolejarskiej, przypomniała również znaczenie transportu regionalnego w komunikowaniu najodleglejszych zakątków i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. 

„Kolej jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów w naszym państwie. To istotne, gdyż dobrze zorganizowany transport ma szczególne znaczenie dla polskiej gospodarki i spełniania potrzeb oraz aspiracji milionów jego użytkowników” – zaznaczyła. 

Jak co roku, gospodarzem centralnych obchodów święta wszystkich pracowników kolei jest POLREGIO. Podczas uroczystości przypomniano, że ta zaszczytna rola wynika z potencjału przedsiębiorstwa, jego pozycji rynkowej oraz skuteczności w realizacji misji, jaką jest zapewnienie codziennego połączenia z resztą kraju wszystkich miast, miasteczek i całych regionów – nawet tych położonych daleko od głównych linii komunikacyjnych. 

„Jako zwykły pasażer mogę zaświadczyć, że osoby, które po kilku latach wracają na polską kolej, dostrzegają kolosalną różnicę w jakości i szybkości podróży oraz dostępności do innowacyjnych rozwiązań związanych chociażby z kupnem biletu czy standardem obsługi pasażera. Dobra kondycja POLREGIO - to dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki, gdyż stanowi silny impuls rozwojowy dla szeregu przedsiębiorstw i ich pracowników korzystających z usług spółki” – przekonywał Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Agencja Rozwoju Przemysłu, wchodząca w skład grupy kapitałowej PFR, jest głównym udziałowcem spółki. 

„POLREGIO obchodzi w tym roku swoje dwudziestolecie, a także przechodzi największe w historii zmiany. W ubiegłym roku spółka została wyprowadzona z trudnej sytuacji ekonomicznej, a pomimo pandemii utrzymano wysokie przychody i jednocześnie zmniejszono zadłużenie i koszty działalności. Obecnie jesteśmy jedynym tak dużym i jednocześnie rentownym przewoźnikiem pasażerskim” – powiedział Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO.

Spółka rozpoczęła również wart 6,4 mld zł program inwestycyjny i modernizacyjny, który przynieść ma skok jakościowy na kolei regionalnej. Na polskich torach pojawi się m.in. niemal 300 nowoczesnych pociągów spełniających najwyższe standardy i zapewniające pasażerom maksymalny komfort.

„Pociągi POLREGIO zatrzymują się na ponad 1900 stacjach, a w ciągu roku z naszych usług korzysta prawie 100 mln pasażerów. To powód dumy, ale również olbrzymie zobowiązanie i motywacja do dalszej pracy przynoszącej wymierne sukcesy, takie jak podpisanie w 2020 roku, po raz pierwszy w historii spółki, wieloletnich umów z samorządami wojewódzkimi” – dodał Artur Martyniuk. 

Uroczystość stanowiła okazję do uhonorowania pracowników kolei państwowymi i resortowymi odznaczeniami: „Zasłużony dla kolejnictwa” i „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 25.11.2021, 10:37
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ