Newsletter

Kongres 590: jeden silny koncern multienergetyczny wpłynie pozytywnie na całą Europę Środkowo-Wschodnią

27.06.2022, 08:30aktualizacja: 27.06.2022, 08:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoomn - kadr z filmu
PAP MediaRoomn - kadr z filmu
„Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG podniesie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, zapewni bezpieczniejszy dostęp do surowców energetycznych, umożliwi konkurencyjność polskiej gospodarki na wyższym poziomie oraz wpłynie pozytywnie na całą Europę Środkowo-Wschodnią” – mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych podczas Kongresu 590.

Uczestnicy debaty „Połączenie szansą rozwoju polskich przedsiębiorstw”, która odbyła się 22 czerwca podczas Kongresu 590 przekonywali, że w obecnej sytuacji geopolitycznej silny koncern multienergetyczny - ważny partner biznesowy z mocniejszą pozycją w negocjacjach cenowych, szczególnie w zakresie dostaw ropy - zapewni Polsce niezależność surowcową oraz stabilność na rynku paliw i energii.

„Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG to wspólny bilans oraz wspólne duże inwestycje, które pozwolą na realizację transformacji energetycznej, a także wzmocnią naszą konkurencyjność za granicą” – mówił podczas Kongresu 590 Marek Garniewski, ekspert w Biurze Relacji Inwestorskich w PKN Orlen.

Duże inwestycje to przede wszystkim offshore, czyli farmy wiatrowe na Bałtyku, których koszt do momentu uruchomienia w 2026 r. wyniesie prawdopodobnie kilkanaście miliardów złotych. Poza tym rozwój sektora wodorowego, który w najbliższych latach pochłonie 7,4 mld zł, a także inwestycje w takie rozwiązania jak konwersja ropy na produkty petrochemiczne, paliwa alternatywne, biomasa czy nowość w Grupie Orlen – recykling.

„Rozszerzamy działalność na rynki, na których dotąd nie funkcjonowaliśmy. Nasi partnerzy – PKN Orlen i Saudi Aramco akceptują podejście, w których dywersyfikujemy źródła surowcowe, źródła przychodów oraz finansowania inwestycji, a także badania i rozwój” – wyjaśnił Krzysztof Nowicki, wiceprezes zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy LOTOS S.A.

Dzięki połączeniu z Lotosem PKN Orlen pozyska Saudi Aramco jako strategicznego inwestora. Zdaniem Marka Garniewskiego przyniesie to wspólne inwestycje, zabezpieczenie dostaw ropy w regionie oraz dopływ najnowszych technologii, co pozwoli koncernowi na stabilny rozwój przez najbliższe lata.

„Saudi Aramco ma najbardziej rozwiniętą technologię w zakresie przerobu ropy naftowej na petrochemię. Dzisiejszy poziom konwersji wynosi ponad dwadzieścia procent, natomiast Saudowie już dzisiaj posiadają technologię, która pozwala w warunkach laboratoryjnych osiągnąć już 80 procent” – podkreślił Marek Garniewski.

Ekspert wskazał, że z perspektywy Orlenu przejęcie części stacji na Węgrzech i Słowacji sprawia, że przed koncernem otwiera się kolejny rynek, w którym PKN Orlen ma już udziały w hurcie, a posiadanie tam stacji benzynowych zwiększy ekspozycję koncernu również w innych krajach.

„Wejście na polski rynek detaliczny nowego gracza, który będzie miał w nim kilka procent udziałów, zapewnia utrzymanie konkurencyjności tego rynku” – zaznaczył Garniewski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 27.06.2022, 08:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.