Newsletter

Biznes i finanse

Kongres 590: KGHM za rozwojem polskiej energetyki bezemisyjnej w kierunku atomu

23.06.2022, 10:31aktualizacja: 23.06.2022, 10:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński
PAP/S. Leszczyński
Atom jako zeroemisyjne źródło energii mógłby spełnić rolę game changera w strategii energetycznej Europy, ale wszystko zależy to od tego, jak struktury europejskie odniosą się do takiego pomysłu, a obecnie zdania na ten temat są podzielone – zauważył Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podczas dyskusji na Kongresie 590 w Nadarzynie. Według niego Polska nie powinna się jednak oglądać na optykę europejską, tylko po prostu „robić swoje” w tej dziedzinie.

„Postawienie na energetykę jądrową wydawałoby się oczywiste w sytuacji geopolitycznej, w której obecnie jesteśmy w Europie. Mówię o konflikcie na Ukrainie i uzależnieniu od paliw kopalnych. Atom to jedyne źródło zeroemisyjne pozwalające na utrzymanie przemysłu w Europie, bo potrzebuje on energii w sposób liniowy, bezpieczny, stały, niezależny od warunków pogodowych” – mówił Marcin Chludziński w trakcie panelu „Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski”.

KGHM planuje uruchomienie elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR) już w 2029 r.

„Ta energia ma jeszcze jedną przewagę, nie tylko jest zeroemisyjna, ale też w kontekście tego, co się dzieje na rynkach - optymalna cenowo. I to też jest bardzo istotne” – wskazał prezes KGHM.

Poinformował też o konkretnych działaniach, jakie już prowadzi spółka celem dobrego przygotowania planowanej inwestycji.

„Sprowadzamy z zagranicy Polaków, którzy pracują w wielu miejscach na świecie, np. w Czechach czy Francji, ponieważ dotychczas nie było polskiej energetyki jądrowej – mówił prezes Chludziński. – Za chwilę składamy też pierwszy wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki związany z oceną technologii i jej bezpieczeństwa. W tym roku kończymy także studia lokalizacyjne, czyli wybierzemy miejsce, gdzie ten projekt będzie najlepiej rozwijany - ze względu na bezpieczeństwo, ale także możliwości przyłączeniowe” – uzupełnił.

Prezes KGHM zapowiedział również, że przygotowywane jest centrum symulacyjne, control room pracy takiej elektrowni SMR-owej mające posłużyć do przygotowania specjalistów, którzy w przyszłości będą w niej zatrudnieni.

„Już w tej chwili trzeba dbać o kadry i ludzi, którzy mają się tym zajmować. Ten proces trwa, nie da się tego zrobić z miesiąca na miesiąc – zaznaczył Marcin Chludziński. – Zadaniem każdego prezesa i zarządu firmy jest dbałość o to, co dzisiaj: o produkcję, rozwój i bieżący rynek, ale musimy też myśleć strategicznie i takim projektem strategicznym jest energia atomowa w kontekście całego, polskiego przemysłu energochłonnego” – podsumował.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.06.2022, 10:31
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ