Newsletter

Biznes i finanse

Laboratoryjny test farb białych do wnętrz

23.04.2018, 16:07aktualizacja: 23.04.2018, 16:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zwycięzca testu
Zwycięzca testu

Remont w majówkę? Kiedy jak nie teraz! PIBJA przy współpracy z renomowanym Instytutem Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (IMPiB) postanowił porównać najbardziej popularne marki farb białych do wnętrz, aby sprawdzić, która z farb będzie:

- najbardziej wydajna;

- najbardziej odporna na szorowanie na mokro i sucho (czyszczenie ścian z zabrudzeń);

- będzie miała najlepszy stosunek jakości do ceny.

Do badania wybrano następujące farby:

- Jedynka - Śnieżnobiała;

- Śnieżka - Eko;

- Dulux - Crystal White;

- Dekoral - Ściany i sufity;

- Colours - Perfekcyjna Biel Ściany i Sufity Mat (marka sieci Castorama).

Badanie zostało wykonane w Laboratorium Badań i Technologii Farb i Lakierów w Gliwicach. Zostało ono przeprowadzone w oparciu o dwie normy ISO:

- Obliczanie parametru krycia i wydajności farby na podstawie współczynnika kontrastu;

- Oznaczenie odporności powłok na szorowanie.

Wyniki testu

Wydajność jest kluczowym parametrem, ze względu na który klienci decydują się na zakup danej farby. Badanie pokazało, że wyniki osiągnięte w laboratorium są niższe od tych, deklarowanych na opakowaniach. Biorąc pod uwagę wydajność najlepiej wypadła farba z Castoramy - Colours. Jeśli klienci zdecydują się na zakup tej marki, mogą liczyć pomalowanie ponad 10m2 z jednego litra produktu. Na drugim miejscu pod względem wydajności uplasowała się farba Śnieżka - Eko, która umożliwia pokrycie ponad 8m2 powierzchni z jednego litra. Pierwszą trójkę, zamyka Dulux - Crystal White z wynikiem dochodzących do 8m2.

Test ścieralności na mokro (wykonany na aparacie Erichsena przy założeniu 40 cykli szorowania) i na sucho (pięciokrotne przetarcie bawełnianą czarną tkaniną) przeszły w całości pozytywnie tylko dwie z badanych farb: Colours oraz Jedynka - Śnieżnobiała.

W badaniu uwzględniono również stosunek jakości do ceny - ostatecznie rzecz biorąc dany produkt może odstawać pod względem jakości od podobnych sobie, ale gdy jest sprzedawany w znacznie niższej cenie, może być najbardziej użyteczny dla klienta. Za jakość farby uznano jej wynik w dwóch ww. kryteriach i zestawiono go z przeciętną ceną, w jakiej farba jest oferowana w sklepach. Patrząc zatem na użyteczność dla klienta, pierwsze miejsce przypadło Jedynce - Śnieżnobiałej zaś farba Colours - Perfekcyjna Biel uzyskała tylko nieznacznie gorszy wynik.

Podsumowując cały test eksperci z PIBJA oraz portalu Onet.pl przypisali pierwszą pozycję farbie Colours - Perfekcyjna Biel Ściany i Sufity Mat z Castoramy. Drugie miejsce zajęła Jedynka - Śnieżnobiała, a pierwszą trójkę zamyka Śnieżka - Eko.

Więcej informacji dostępnych pod adresem: www.badaniajakosci.pl

KONTAKT:

Polski Instytut Badań Jakości

dr Krzysztof Podwójcic - kierownik projektu

ul. Wierzbowa 9/11

00-094 Warszawa

www.badaniajakosci.pl

tel. +48 22 382 16 80

e-mail: krzysztof.podwojcic@pibja.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.04.2018, 16:07
Źródło informacji Polski Instytut Badań Jakości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ