Newsletter

Ludwik Kotecki, RPP: przejrzystość finansów publicznych jest podstawą zdrowej i stabilnej gospodarki

20.12.2023, 08:30aktualizacja: 20.12.2023, 09:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
„Z najnowszego konsensusu przygotowanego przez Europejski Kongres Finansowy wynika, że zdaniem najwybitniejszych polskich ekonomistów jednym z istotnych kluczy do wykorzystania i podtrzymania obecnego ożywienia gospodarczego jest uporządkowanie systemu finansów publicznych oraz uczynienie go możliwie przejrzystym” - wyjaśnia Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Ekspert wyjaśnia, że przez wiele ostatnich lat obok oficjalnego budżetu kraju istniały równoległe fundusze i mechanizmy pozwalające na finansowanie wielomiliardowych wydatków, nieposiadających często uzasadnienia makroekonomicznego, ale też działo się to poza kontrolą parlamentu i społeczeństwa.

„Cenę za brak przejrzystości i kontroli nad finansami państwa ostatecznie ponoszą wszyscy jego obywatele w postaci dodatkowych obciążeń fiskalnych zwiększających deficyt i dług publiczny czy wysokich kosztów zaciągania długu publicznego. Co więcej, fatalny stan całego systemu negatywnie wpływa na jego wiarygodność i poziom społecznego zaufania do instytucji publicznych” - podkreśla Ludwik Kotecki.

Więcej na temat konsensusu można znaleźć na stronie EKF.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 20.12.2023, 08:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ