Newsletter

Biznes i finanse

MC: STOP COVID – ProteGO Safe w nowych wersjach (komunikat)

23.09.2020, 17:56aktualizacja: 23.09.2020, 17:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Ponad 800 tysięcy osób korzysta z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dostępne są już jej nowe wersje – angielsko i ukraińskojęzyczna.

Jak pokazują najnowsze badania https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.08.29.20184135v1 aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID – ProteGO Safe) - niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają - mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dla siebie i innych

Badacze z Oksfordu w swojej najnowszej publikacji twierdzą, że aplikacje monitorujące otoczenie i wysyłające powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem ograniczają jego rozprzestrzenianie się mniej więcej proporcjonalnie do odsetka ich użytkowników.

Oczywiście, im więcej osób z nich korzysta, tym lepiej. Dlatego zachęcamy do pobierania aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe.

Stale ją rozwijamy - w sklepach Google Play i App Store dostępna już jest jej najnowsza wersja uzupełniona o angielskie i ukraińskie wersje językowe.

- Do pobrania i instalowania naszej aplikacji zachęcamy także cudzoziemców pracujących lub uczących się w Polsce. Dzięki nowym wersjom językowym korzystanie z niej na pewno będzie dla nich dużo prostsze – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aktualnie z aplikacji korzystają 807 904 osoby (dane z 21 września), każdego dnia do tego grona dołącza 5-10 tysięcy nowych użytkowników. Z takiej samej aplikacji (tyle, że pod inną nazwą) korzysta m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów.

Jeśli w swoich telefonach nie zainstalowaliście jeszcze STOP COVID – ProteGO Safe, zróbcie to już dziś. Oto jak działa.

Wszystko w Twoich rękach

Po pierwsze i najważniejsze – aplikacja jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, znajdziecie ją w sklepach Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.mc.protegosafe&hl=pl lub App Store https://apps.apple.com/pl/app/stop-covid-protego-safe/id1508481566.

Po zainstalowaniu STOP COVID - ProteGO Safe w telefonie, aplikacja poprosi Was o włączenie funkcji monitorowania ryzyka. Zróbcie to koniecznie! To rozwiązanie oparte na technologii Bluetooth, którą większość z Was na pewno dobrze zna. Wykorzystujemy ją na co dzień np. do „sparowania” swoich telefonów z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.

Dzięki tej funkcji – STOP COVID - ProteGO Safe stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie - a kontakt naszego telefonu z innym, na którym też zainstalowana jest STOP COVID - ProteGO Safe, potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów - Twój telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni.

WAŻNE! Aplikacja nie zbiera informacji o użytkownikach, nie śledzi Waszej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek plików, które trzymacie w telefonie. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń. Tylko tyle.

Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą miałaś/miałeś nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z Twoim, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację STOP COVID - ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa).

Jeśli chory potwierdzi, że korzysta ze STOP COVID - ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

WAŻNE! Chory nie wie do kogo wysyła informację. Otrzymujący informację nie wiedzą kto ją im wysłał.

W STOP COVID – ProteGO Safe możecie też wypełniać testy oceny ryzyka zachorowania i prowadzić dziennik zdrowia.

Odpowiedz na pytanie

Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy zainstalować STOP COVID - ProteGo Safe, odpowiedzcie na te pytania:

- Czy robisz zakupy w sklepach stacjonarnych?

- Czy bierzesz udział w mszach świętych?

- Czy korzystasz z komunikacji miejskiej/transportu zbiorowego?

- Czy w pracy lub szkole/na uczelni masz kontakt z wieloma osobami?

- Czy spotykasz się ze znajomymi w restauracjach, pubach, pracy, itp.?

- Czy niebawem wybierasz się na wesele, do kina, na koncert, mecz, piknik, na siłownię, do fryzjera, kosmetyczki, itp.?

Jeśli choćby na jedno z tych pytań odpowiedzieliście – TAK, zainstalujcie aplikację STOP COVID - ProteGO Safe. Zróbcie to już dziś i namówcie do tego swoich bliskich i znajomych.

- Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu Google Play. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.mc.protegosafe&hl=pl

- Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu App Store. https://apps.apple.com/pl/app/stop-covid-protego-safe/id1508481566

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na www.gov.pl/stopcovid

Pobierz aplikację STOP COVID - ProteGO Safe i otrzymuj powiadomienia o kontakcie z koronawirusem – obejrzyj spot. https://www.youtube.com/watch?v=v9dtEwz0nY8&feature=youtu.be

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2020, 17:56
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ