Newsletter

Biznes i finanse

MF: Protokół zmieniający Konwencję z Niderlandami podpisany (komunikat)

25.11.2021, 16:18aktualizacja: 25.11.2021, 16:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

· 23 listopada 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania.

· Zmiany uszczelniają system, przeciwdziałają agresywnej optymalizacji i wzmacniają międzynarodową współpracę podatkową.

· To kolejny przykład realizacji polskiej polityki zwalczania oszustw podatkowych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie 13 lutego 2002 roku, oraz protokołu podpisanego tego samego dnia.

- To kolejny przykład efektywnej realizacji polityki wdrażania do zawartych przez Polskę umów podatkowych najwyższych standardów wypracowanych na forum OECD. Kluczowe znaczenie ma wprowadzenie do umowy nowych rozwiązań uszczelniających - klauzuli przeciwko międzynarodowemu unikaniu opodatkowania (PPT) oraz klauzuli nieruchomościowej, która nie pozwoli na unikanie płacenia w Polsce podatku od sprzedaży położonych w kraju, wartych setki milionów złotych nieruchomości. Jest to szczególnie ważne, aby te rozwiązania zaczęły jak najszybciej obowiązywać właśnie w relacjach pomiędzy Polską a Królestwem Niderlandów – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

- To właśnie za pośrednictwem spółek zarejestrowanych w Holandii, gdzie często ulokowane są europejskie centrale wielu globalnych korporacji, trafiają do Polski inwestycje z całego świata. W ten sposób to właśnie Niderlandy, podobnie jak Luksemburg czy Malta, mogą być wykorzystywane przez firmy stosujące agresywną inżynierię podatkową jako miejsca za pośrednictwem których wypracowane w Polsce dochody są transferowane bez podatku poza Europę, do rajów podatkowych. Uszczelnienie umowy podatkowej pomiędzy Polską a Królestwem Niderlandów, a także nowe rozwiązania skierowane przeciwko globalnej optymalizacji podatkowej, takie jak np. wdrażanie globalnego podatku minimalnego, doprowadzą do znacznego ograniczenia tego procederu – dodaje wiceminister Sarnowski.

Zmiany są nakierowane na uszczelnianie systemu podatkowego, przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej oraz wzmocnienie międzynarodowej współpracy podatkowej. Uwzględniają one zarówno obecną politykę podatkową Polski, jak i mechanizmy wypracowane w ramach projektu OECD/G20 Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) (zawarte też w Konwencji MLI).

Z uwagi na fakt, że konwencja polsko-niderlandzka nie jest objęta Konwencją MLI (Niderlandy nie wymieniły przedmiotowej umowy podatkowej jako objętej MLI) została ona bilateralnie dostosowana do standardów BEPS za pomocą protokołu zmieniającego. Przede wszystkim w protokole przewidziano tzw. klauzulę PPT, mającą na celu zapobieganie nadużyciom umowy. Protokół wprowadza również inne rozwiązania odzwierciedlające obecną polską politykę podatkową, w tym przepisy ułatwiające zwalczanie oszustw podatkowych z wprowadzeniem przepisu dotyczącego klauzuli nieruchomościowej na czele.

Poza wyżej wymienionymi regulacjami protokół zawiera także dodatkowe regulacje o charakterze uszczelniającym (np. przepisy dotyczące zakładu czy przepisy dotyczące ustalania rezydencji podatkowej osób innych, niż osoby fizyczne), a także unormowania mające na celu usprawnienie procedury rozwiązywania sporów powstałych na tle konwencji. W efekcie, konwencja polsko-niderlandzka zostanie dostosowana do najwyższych standardów w zakresie przeciwdziałania unikania opodatkowania oraz współpracy podatkowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.11.2021, 16:18
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ