Newsletter

Biznes i finanse

MF: Przedłużamy do 5 tygodni konsultacje społeczne projektu przepisów podatkowych Polskiego Ładu (komunikat)

28.07.2021, 21:41aktualizacja: 28.07.2021, 21:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Finansów informuje: Przedłużamy do 5 tygodni konsultacje społeczne projektu przepisów podatkowych Polskiego Ładu

Przedłużamy do 5 tygodni konsultacje społeczne projektu przepisów podatkowych Polskiego Ładu

- Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu.

- Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach Polaków – ok. 14 mld zł rocznie.

- Trwają konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą jakość życia Polaków i sprawią, że system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy, a firmy będą mogły się szybciej rozwijać.

- Ministerstwo Finansów przedłuża konsultacje społeczne do 30 sierpnia. To odpowiedź na sygnały płynące z rynku.

Historyczna obniżka podatków

W latach 2015-2019 dwukrotnie podwyższano kwotę wolną od podatku dochodowego do wysokości 8 tys. zł. W 2019 r. zaczął obowiązywać zerowy PIT dla młodych oraz powszechna obniżka PIT z 18% do 17%. W 2019 r. zmniejszyliśmy CIT dla ponad 90% przedsiębiorców do 9%. Oznacza to obniżkę stawki o ponad połowę w stosunku do stawki obowiązującej w 2016 r. – z 19 na 9%. Wprowadziliśmy nową matrycę stawek VAT, która obniżyła stawki podatku na wiele artykułów pierwszej potrzeby.

Teraz kontynuujemy proces obniżania podatków dla Polaków. Oznacza to:

- Historyczną podwyżkę kwoty wolnej do 30 tys. zł (europejski poziom) równo dla wszystkich, niezależnie od zarobków.

- Wyższy próg podatkowy – z 85 tys. zł na 120 tys. zł. Liczba osób, które będą płaciły 32-proc. podatek spadnie o połowę.

- Kolejne obniżenie stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów ITC, lekarzy.

Wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł to odważny ruch na rzecz osób mniej zarabiających. Niemal 9 mln Polaków przestanie płacić PIT. PIT, dzięki podniesieniu kwoty wolnej, nie będą płacić osoby najuboższe i prawie 70% emerytów i rencistów. Od 2022 r. wysokość progu podatkowego wzrośnie o 40% – z ponad 85 tys. zł do 120 tys. zł. Podatek o stawce 32% płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas.

Dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych oraz dla inżynierów stawka ryczałtu spadnie z 17 proc. na 14 proc. Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC stawka zmniejszy się z 15 proc. do 12 proc.

Podatkowe fair play

Obecnie pracownik, który ma roczne wynagrodzenie na poziomie 100 tys. zł, płaci ok. 7,8 tys. zł składki zdrowotnej, a przedsiębiorca, który zarabia tyle samo, płaci tylko 4 581 zł, czyli o ponad 40% mniej. Zlikwidujemy tę dysproporcję. Od przyszłego roku zarówno pracownik, jak i przedsiębiorca będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. swojego dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Wszystkie pieniądze z tego tytułu trafią do NFZ.

Brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami. Dla przedsiębiorców Polski Ład przewiduje kilkanaście nowych rozwiązań oraz obniżkę stawek podatku ryczałtowego.

Korzyści

• Dla ponad 23 mln Polaków zmiany w podatkach będą korzystne lub neutralne. To 90 proc. podatników.

• Na zmianach skorzysta niemal 18 mln Polaków.

• Prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT.

• Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach Polaków – ok. 14 mld zł rocznie.

• Zyskają emeryci i renciści. Więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach 90% z nich. To ponad 8 mln osób. Aż 2/3 emerytów i rencistów w ogóle nie zapłaci PIT. A pozostali będą płacić podatek jedynie od nadwyżki ponad 30 tys. zł.

• Przykłady (pracownicy na etacie/emeryt):

- Kasjer zarabiający 3 tys. zł, zyska na reformie ok. 1 840 zł w ciągu roku.

- Pracownik fizyczny zarabiający 4 tys. zł, zyska ponad 1 360 zł w ciągu roku.

- Księgowa zarabiająca w firmie 5 tys. zł, zyska ponad 560 zł w ciągu roku.

- Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł zyska rocznie ok. 1 600 zł.

- Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto, gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł rocznie. Małżeństwo będzie mogło też odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, czyli 2,2 tys. zł.

• Przykłady (osoby prowadzące działalność):

- Krawiec z dochodem 3 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 1,3 tys. zł.

- Fryzjer z dochodem 4 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 2 tys. zł.

- Mechanik z dochodem 5 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 1 tys. zł.

Podatkowy restart gospodarki

Polski Ład to również podatkowy restart gospodarki. Nie tylko zmniejszenia klina podatkowego, ale również szereg innych reform kierowanych do przedsiębiorców. To cały pakiet rozwiązań dla tych, którzy inwestują w innowacyjne rozwiązania, nowe produkty, chcą się rozwijać i podbijać nowe rynki.

Podatkowe fair Play wobec państwa

Proponujemy też rozwiązania, które zmobilizują Polaków do bycia fair wobec własnego państwa i swoich rodaków. To kontynuacja już podjętych działań mających ograniczyć szarą strefę, w tym zatrudnianie na czarno i wyprowadzanie dochodów do rajów podatkowych. Dzięki temu mogą być proponowane i realizowane ważne dla społeczeństwa projekty, takie jak na przykład historyczny wzrost kwoty wolnej. Proponowane działania pozwolą odzyskać ok. 6 mld zł w 2022 r. i ok. 9 mld zł w kolejnych latach. To pieniądze, które należą się Polsce i Polakom.

Więcej informacji w komunikacie https://www.gov.pl/web/finanse/projekt-przepisow-podatkowych-polskiego-ladu-w-konsultacjach

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2021, 21:41
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ