Newsletter

MF: wizyta minister Rzeczkowskiej w krajach Zatoki Perskiej (komunikat)

26.05.2023, 18:29aktualizacja: 26.05.2023, 18:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

Od 21 do 26 maja 2023 r. minister Magdalena Rzeczkowska przebywała z wizytą w krajach Zatoki Perskiej – Arabii Saudyjskiej, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polska minister finansów spotkała się z jej odpowiednikami oraz wzięła udział w debacie poświęconej przyszłości inwestycji zagranicznych w Europie podczas Qatar Economic Forum 2023. Główne tematy wizyty to poszerzenie ram współpracy gospodarczej i finansowej oraz kwestie związane z globalną sytuacją makroekonomiczną.

Spotkania z ministrami finansów krajów Zatoki Perskiej

Minister Rzeczkowska spotkała się w Arabii Saudyjskiej z ministrem inwestycji - Khalidem A. Al-Falihem, z ministrem finansów - Mohammedem Al-Jadaanem, w Katarze z ministrem finansów Alim bin Ahmedem Al Kuwarim oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z sekretarzem stanu ds. finansowych J.E. Mohamedem bin Hadim Al Hussainim.

Głównymi tematami podjętymi podczas wizyty minister Rzeczkowskiej w Rijadzie były kwestie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji współpracy w sektorze finansowym. Przeprowadzone przez polską minister rozmowy, ich aktywny i merytoryczny przebieg, potwierdzają otwarcie strony saudyjskiej na dynamiczną odbudowę relacji z Polską.

Z kolei w Abu Dhabi ministrowie do spraw finansów Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich Magdalena Rzeczkowska oraz Mohamed bin Hadi Al Hussaini podpisali wspólną deklarację o pogłębionej współpracy w obszarze podatków.

W Katarze ministrowie finansów postanowili, na prośbę Ministra Al. Kuwariego, rozpocząć pracę nad dwustronną deklaracją o współpracy pomiędzy dwoma ministerstwami

Porozumienie polityczne pomiędzy Polską a ZEA pozwoli na intensywniejszy dialog bilateralny poświęcony wymianie gospodarczej i podatkowej oraz wymnę dobrych praktyk. W trakcie spotkania ze swoim odpowiednikiem minister Rzeczkowska przedstawiła stronie emirackiej stan polskiej gospodarki podkreślając jednocześnie osiągnięcia resortu finansów w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego, polityki celnej oraz wykorzystania najnowszych technologii w kwestiach będących w kompetencji resortu. Strona emiracka wykazała duże zainteresowanie tematem edukacji finansowej już na poziomie szkół podstawowych i średnich.

Spotkania z sektorem bankowym na Bliskim Wschodzie

Szefowa resortu finansów w regionie Zatoki Perskiej spotkała się z prezesem Banku Centralnego Arabii Saudyjskiej Aymanem Mohammadem Al-Sayarim, prezesem Saudi National Bank (SNB) Sajidem Al-Ghamdim i CEO SNB Talalem Alkhereijim, a także z prezesem Banku Centralnego Kataru Bandar bin Saoud Al-Thani oraz z gubernatorem Banku Centralnego ZEA Khaledem Mohamedem Balamą.

Forum Ekonomiczne Katarze

Forum Ekonomiczne Katarze jest platformą spotkań globalnego biznesu i inwestycji na Bliskim Wschodzie. Uczestniczą w nim przedstawiciele rządów, biznesu i rynków finansowych. Na marginesie Forum minister finansów rozmawiała z Emirem Kataru szejkiem Tamimem bin Hamad Al Thanim. Obie strony zaakcentowały bardzo dobre dwustronne stosunki między naszymi państwami. Strony podkreśliły także potrzebę wykorzystywania wspólnych możliwości w kontekście dalszego rozwoju ekonomicznego obu państw.

Spotkania z inwestorami

W trakcie wizyty w Emiratach, minister finansów odbyła szereg spotkań bilateralnych zarówno o charakterze politycznym jak i z największymi emirackimi instytucjami biznesowo -inwestycyjnymi. Minister Rzeczkowska spotka się z organizacjami zrzeszającymi inwestorów jak m.in. Qatar Investment Authority, Abu Dhabi Investment Authority.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.05.2023, 18:29
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.