Newsletter

MF ws. „C.H. NEXA” Spółka z o.o. (komunikat)

28.01.2015, 16:59aktualizacja: 28.01.2015, 16:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

W związku z licznymi publikacjami medialnymi dotyczącymi Pana Stanisława Kujawy, mając na względzie m.in. prawo obywateli do ich rzetelnego informowania o działaniach kontroli skarbowej, w dniu 27.01.2015r., Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, w trybie art. 34 ust. 1a-1c ustawy o kontroli skarbowej, wyraził zgodę na ujawnienie informacji dotyczących postępowań kontrolnych prowadzonych w „C.H. NEXA” Spółka z o.o. Ujawnione informacje stanowią materiały zgromadzone w toku dotychczasowych działań kontroli skarbowej i będą podlegały dalszej weryfikacji administracyjnej oraz sądowej. Szczegóły sprawy zostały udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

C.H. NEXA sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą od 1991 r., w zakresie handlu artykułami gospodarstwa domowego, radiowo-telewizyjnymi, sprzętem fotograficznym, konsolami do gier oraz telefonami komórkowymi.

Wszczęcie pierwszego postępowania kontrolnego wobec C.H. Nexa nastąpiło w ramach udziału Polski w kontroli wielostronnej w zakresie oszustw w podatku VAT, zaproponowanej przez administrację podatkową Litwy. Aktualnie zakończone zostały postępowania kontrolne w zakresie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2010r. oraz 2012r.

Opis najważniejszych ustaleń dokonanych w toku postępowań prowadzonych przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie:

W toku postępowania ustalono, że w okresie od maja do grudnia 2010 r. CH NEXA dokonała transakcji zakupu (nabycia wewnątrzwspólnotowego) towaru od: cypryjskiej spółki „S”, niemieckiej spółki „X” oraz słowackiej spółki „E”. W miesiącach od maja do września 2010 r. całość kwot wynikających z powstałych zobowiązań była przez C.H. NEXA Sp. z o.o. płacona przelewami bankowymi dokonywanymi bezpośrednio na rachunki bankowe kontrahentów zagranicznych. W wyniku dokonanych nabyć wewnątrzwspólnotowych Spółka NEXA miała obowiązek wystawić faktury wewnętrzne, w których winna była wykazać podatek naliczony oraz należny i następnie rozliczyć go w deklaracjach podatkowych dla podatku od towarów i usług za odpowiednie miesiące 2010 r. Jednocześnie ustalono, że do każdej ze wzmiankowanych powyżej transakcji przedsiębiorstwo „C”, z siedzibą w Piasecznie, wystawiało na rzecz C.H. NEXA fakturę VAT, mającą na celu upozorowanie krajowego obrotu tymi samymi towarami, co z kolei pozwalało kontrolowanemu na odliczenie, w deklaracjach VAT-7, uwidocznionego w tych fakturach podatku naliczonego. Jak wykazały przeprowadzone czynności postępowania kontrolnego, podatek należny, wykazany przez przedsiębiorstwo „C”, w fakturach wystawionych dla C.H. NEXA Sp. z o.o. do opisanych powyżej transakcji, nie został wykazany w rejestrach, deklaracjach VAT-7, ani też zapłacony oraz rozliczony z właściwym Urzędem Skarbowym w żaden inny sposób. (...)

W 2012 r. w oparciu o pozyskane faktury, zidentyfikowano 34 łańcuchy dostaw towarów, które przez pięciu bezpośrednich kontrahentów trafiały do C.H. „NEXA” sp. z o.o., która następnie deklarowała je jako dostawy wewnątrzwspólnotowe, eksport lub sprzedaż na rzecz podróżnych, stosując dla nich 0% stawkę VAT.

Podatek VAT, którego zwrot jest przedmiotem żądania zarówno spółki, jak i jej krajowych odbiorców, nie został zapłacony.

W 2012 roku spółka zatrudniała średnio 75 pracowników oraz posiadała sieć sprzedaży detalicznej. Mimo tego ani jeden telefon komórkowy lub iPad pochodzący z zakwestionowanych transakcji nie został sprzedany na rzecz odbiorcy detalicznego w kraju.

Z ustaleń wynika wprawdzie, że strona udokumentowała zakupy fakturami VAT, z formalnego punktu widzenia rozliczyła podatek naliczony z tytułu wyżej wymienionych transakcji w deklaracjach VAT-7, podatek ten został również rozliczony przez wystawcę faktur (jako podatek należny), jednak pozostałe okoliczności dotyczące obrotu w ustalonym w toku postępowania schemacie dowodzą, iż dokonywane przez spółkę transakcje miały na celu wyłudzenie podatku VAT. (...)

Za stwierdzeniem, iż kontrolowana Spółka wiedziała, że bierze udział w oszukańczym łańcuchu dostaw, a także o świadomości osób działających w imieniu C.H. „NEXA”, świadczą dowody zgormadzone w prowadzonych postępowaniach kontrolnych wskazujące na:

- cechy łańcucha transakcji inne niż w przypadku pozostałych dostawców, tj. stosowanie przedpłat, brak umów pisemnych, korzystanie z centrów logistycznych,

- świadome ignorowanie należytej staranności i oceny ryzyka dla tych transakcji (brak pisemnych umów i kontraktów), gdzie zarówno podczas postępowania kontrolnego za 2010 rok jak i z zewnętrznych źródeł (publikacje prasowe, internetowe, doświadczenie handlowców) spółka miała wiedzę, jakim ryzykiem obarczone są tego rodzaju transakcje,

- dokonywanie przez C.H. „NEXA” przedpłat w większości 100%, podczas gdy z innymi dostawcami - dystrybutorami światowych marek, obowiązywały odroczone terminy płatności,

- działania przedstawiciela C.H. NEXA sp. z o.o., akceptowane przez St. Kujawę, polegające na wydłużeniu łańcucha dostaw, zamiast dążenia do jego skrócenia,

- akceptowanie przez Stanisława Kujawę każdej transakcji zakupu elektroniki,

- podejmowanie bez żadnych umów współpracy z podmiotami, które rozpoczęły działalność gospodarczą kilka dni wcześniej lub nie działały wcześniej w branży hurtowego handlu elektroniką,

- świadome unikanie przez kontrolowaną spółkę weryfikacji oraz gromadzenia numerów IMEI, pomimo istnienia takiej możliwości i posiadania wiedzy o zagrożeniach występujących w handlu elektronika użytkową,

- różnice pomiędzy fakturami i dokumentami magazynowymi,

- obrót towarami dokonywany był bardzo szybko, najczęściej w ciągu 1-2 dni, co jest niespotykane w realiach prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej.

Odniesienie się do przedstawianych publicznie zarzutów St. Kujawy.

1. W toku postępowań zgromadzono jednoznaczne dowody, że Spółka NEXA świadomie uczestniczyła w karuzelach podatkowych.

Żadne z rozstrzygnięć kończących postępowanie (decyzji) nie zostało do dnia dzisiejszego zweryfikowane przez sąd.

2. Stanisław Kujawa Prezes Spółki NEXA był i nadal jest jedyną osobą kierującą Spółką. Wszystkie sprawy finansowe wymagały jego aprobaty, a korzyści z wielokrotnego obrotu tym samym towarem oraz z nadużywania stawki zerowej czerpała Spółka NEXA - własność Stanisława Kujawy. Budżet państwa zwracał VAT na rachunek bankowy Spółki NEXA, którego dysponentem był Pan Stanisław Kujawa.

Nie jest prawdą, iż działania kontrolne w Spółce Nexa rozpoczęte zostały dopiero po złożeniu przez Pana Stanisława Kujawę zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora finansowego firmy. Pan Stanisław Kujawa, dopiero miesiąc po wszczęciu postępowania kontrolnego, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ww. osobę (Następnie ponad rok później uzupełnił to zawiadomienie i oskarżył jeszcze kilkoro swoich pracowników oraz kontrahenta, który uczestniczył w transakcjach z CH Nexa Sp o.o.).

3. Stanisław Kujawa złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – przekroczenia uprawnień, przez dyrektora Tomasza Maruszewskiego. Prokuratura Rejonowa Lublin – Północ w Lublinie, postanowieniem z dnia 31 grudnia 2013 r., sygn. 3Ds 404/13, umorzyła postępowanie. Wobec braku znamion czynu zabronionego ww. postanowienie Prokuratury zostało utrzymane w mocy postanowieniem Sądu Rejonowego Lublin Zachód w Lublinie IV Wydział Karny z dnia 8 maja 2014 r., sygn. IV Kp 186/14.

4. W dniu 17 czerwca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wydał wyrok (sygn. akt I SAB/Lu 3/14), w którym stwierdził przewlekłość postępowań prowadzonych przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie w stosunku do Centrum Handlowego „Nexa”, w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia 2012 r. do lutego 2013 r. Ponadto Sąd stwierdził, że przewlekłe prowadzenie wymienionych postępowań ma miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Jednocześnie Sąd zobowiązał Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie do wydania rozstrzygnięć w tych sprawach w terminie jednego miesiąca od dnia zwrotu organowi akt podatkowych z odpisem prawomocnego wyroku.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie wniósł w dniu 8 września 2014 r. do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od ww. wyroku WSA w Lublinie. Z uwagi na wniesienie skargi kasacyjnej, wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 czerwca 2014 r. nie uzyskał waloru prawomocności i nie podlega wykonaniu.

5. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Lublinie w zakresie: „Zwalczanie oszustw w podatku od towarów i usług”. Postępowanie będące przedmiotem kontroli NIK dotyczyło również postępowania kontrolnego prowadzonego wobec C.H. NEXA Sp. z o.o. w kontekście czasu jego trwania. W wystąpieniu pokontrolnym z dnia 04.12.2013 r. oceniono pozytywnie działalność UKS w Lublinie w kontrolowanym zakresie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.01.2015, 16:59
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii