Newsletter

MFiPR: Fundusze na infrastrukturę gazową – rozmawiamy o polityce spójności w nowej perspektywie finansowej (komunikat)

11.05.2020, 20:29aktualizacja: 11.05.2020, 20:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Nawet w trakcie pandemii toczą się rozmowy o tym, na co będzie można wykorzystać fundusze unijne z budżetu UE na lata 2021-2027. Polsce zależy między innymi na tym, by z tych pieniędzy finansowane były inwestycje w infrastrukturę gazową. Kierownictwo Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przeprowadziło z europosłami różnych frakcji cykl rozmów na ten temat.

– Jesteśmy w trakcie trilogów, czyli negocjacji między Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską dotyczących nowego rozdania funduszy UE. Przekonujemy europosłów, biorących udział w pracach nad przyszłym budżetem Unii Europejskiej, o potrzebie wsparcia rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce. Chcemy utrzymać korzystny dla Polski kompromis, który wypracowaliśmy w Radzie Unii Europejskiej – podkreśla minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Do tej pory minister Małgorzata Jarosińska i wiceminister Grzegorz Puda rozmawiali z posłem Krzysztofem Hetmanem z Europejskiej Partii Ludowej (EPP) oraz poseł Constanze Krehl z Grupy Socjalistów i Demokratów (S&D). 11 maja wiceminister Grzegorz Puda spotkał się online z Dacianem Ciolosem, szefem frakcji Renew Europe.

Aktualnie trwają negocjacje pakietu legislacyjnego dla polityki spójności, czyli tak zwane trilogi, w tym projektu rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności (EFRR). Dla Polski najważniejszą kwestią jest zakres wsparcia z EFRR i objęcie nim finansowania infrastruktury gazowej. Zależy nam na utrzymaniu korzystnych zapisów w kwestii gazowej, jakie udało się wprowadzić w stanowisku Rady UE w lutym 2019 roku. Ponadto trwają również negocjacje projektu rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund). W przypadku tego instrumentu zarówno Rada UE, jaki i Parlament Europejski są na etapie wypracowywania swoich stanowisk.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.05.2020, 20:29
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ