Newsletter

MI: 100 parkingów przy dworcach kolejowych (komunikat)

20.05.2024, 15:22aktualizacja: 20.05.2024, 15:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Ponad 100 nowych parkingów przy dworcach kolejowych ułatwi podróżnym korzystanie z kolei. Dzisiaj podpisano umowę między PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Polskie Koleje Państwowe SA w sprawie budowy i przyszłego zarządzania parkingiem przy stacji w Tomaszowie Mazowieckim. W ramach inwestycji zaplanowano budowę 88 nowych miejsc parkingowych, w tym 4 dla osób z niepełnosprawnościami.

- Aby pasażerowie chcieli się przesiąść z samochodów na kolej muszą mieć zapewnione nie tylko wygodne warunki podróży pociągiem, gęstą sieć połączeń, punktualne odjazdy i przyjazdy, ale także odpowiednią infrastrukturę przy dworcach. Muszą mieć możliwość pozostawienia swojego auta i komfortowe warunki oczekiwania na pociąg. Tego rodzaju inwestycje, jak w Tomaszowie przynoszą wymierne korzyści mieszkańcom - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Porozumienie zawarte przez spółki kolejowe określa zasady współpracy i zarządzania parkingiem w przyszłości. Inwestycję szacowaną na około 1,5 mln zł zrealizują PKP PLK SA ze środków Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, a po zakończeniu prac, które zaplanowano na 2025 r., parking przejdzie pod zarząd PKP SA.

Program przystankowy w woj. łódzkim

W województwie łódzkim Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz ze zmodernizowanych przystanków Stare Grudze, Zaosie i Żakowice Południowe. W marcu br. rozpoczęła się budowa przystanku Łódź Zarzew. Na etapie projektowania są przystanki Głowno Północne i Izabelów niedaleko Zduńskiej Woli. W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2025 r.

Celem programu przystankowego jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach programu przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to 74,3 mln zł. W 9 lokalizacjach zakończyła się już budowa miejsc parkingowych, w 51 trwają prace budowlane, a dla 28 prowadzone są postępowania przetargowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ef/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.05.2024, 15:22
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ