Newsletter

Biznes i finanse

MI: będzie bezkolizyjne skrzyżowanie nad torami w Pruszkowie (komunikat)

22.01.2021, 17:38aktualizacja: 22.01.2021, 17:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Będzie bezkolizyjne skrzyżowanie nad torami w Pruszkowie

22 stycznia 2021 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz miasto Pruszków zawarły umowę dotyczącą budowy wiaduktu drogowego, który zwiększy bezpieczeństwo oraz usprawni komunikację w tym mieście. Finansowanie obiektu przez PLK i miasto przewidziano z udziałem środków unijnych POIiŚ.

– Budowa wiaduktu drogowego w ciągu ulic Broniewskiego i Grunwaldzkiej umożliwi mieszkańcom Pruszkowa i Piastowa szybszy dojazd do Warszawy oraz ułatwi korzystanie z usług polskich kolei. Cieszę się, że tworzenie bezkolizyjnych skrzyżowań we współpracy z samorządami przebiega tak sprawnie. Wspólna inwestycja PKP PLK i miasta Pruszków to kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa w ruchu kolejowym – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Umowa o współpracy określa zakres rzeczowy inwestycji, zasady finansowania i przeprowadzenie postępowań przetargowych. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 19 mln zł. PKP PLK SA przeznaczą na inwestycję kwotę 6 mln zł w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja realizowana będzie w formule „buduj”. Projekt obejmie swoim zakresem 300-metrowy wiadukt drogowy wraz z przyległym układem ulic. Zastosowane rozwiązanie umożliwi poprowadzenie nad torami dwóch pasów ruchu dla samochodów oraz trasy pieszo-rowerowej.

– Bezpieczeństwo jest priorytetem dla PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Wiadukt drogowy w Pruszkowie będzie na Mazowszu następnym bezkolizyjnym skrzyżowaniem, które zwiększy poziom bezpieczeństwa na kolei i usprawni komunikację w mieście. Dzięki wcześniejszej inwestycji PLK, mieszkańcy Pruszkowa mogą wygodnie i bezpiecznie przejeżdżać pod wiaduktem kolejowym na ulicy Działkowej – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK SA.

Podpisanie umowy z wykonawcą robót budowlanych planowane jest w tym roku. Projekt wykonało już miasto. Budowa obiektu ma się zakończyć w 2023 r.

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa wiaduktu drogowego w Pruszkowie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych SA zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. Takie inwestycje realizowane są ze środków budżetowych z udziałem środków unijnych, między innymi przy współpracy z samorządami.

W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” w całym kraju wybudowanych zostanie łącznie 27 obiektów inżynieryjnych: 12 wiaduktów drogowych, 13 tuneli drogowych bądź wiaduktów kolejowych i 2 przejścia dla pieszych nad linią kolejową. Tylko w województwie mazowieckim wiadukty drogowe powstaną, poza Pruszkowem, także w Ożarowie Mazowieckim i Ciechanowie, a wiadukty kolejowe w Legionowie, Teresinie i Celestynowie.

Dzięki inwestycjom PLK na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania m.in. w Warszawie, w Otwocku, Pruszkowie, Wołominie, Zielonce i Łochowie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2021, 17:38
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ