Newsletter

MI: Będzie bezpieczniej na drogach Małopolski (komunikat)

03.02.2023, 13:14aktualizacja: 03.02.2023, 13:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

W Olkuszu powstał nowy oddział zamiejscowy Inspekcji Transportu Drogowego. W jego ramach funkcjonować będzie również Zespół Terenowy w Chrzanowie. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie kupił również nowoczesne pojazdy kontrolne. Obie inwestycje wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w regionie, a także przyczynią się do zwalczania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym.

– Dzięki powołaniu nowego oddziału w Olkuszu inspektorzy będą mogli podejmować działania nie tylko w powiatach olkuskim i chrzanowskim, ale także w wadowickim oraz oświęcimskim, a w razie potrzeby wesprą kolegów z powiatu krakowskiego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obecnie w oddziale zamiejscowym w Olkuszu, który powstał w budynku Komendy Powiatowej Policji, zatrudnionych jest dwóch inspektorów, którzy mają do dyspozycji specjalistyczny samochód kontrolny. W najbliższym czasie olkuski odział uzupełnią kolejni inspektorzy.

Utworzenie oddziału zamiejscowego w Olkuszu zostało podyktowane bardzo dużym ruchem pojazdów ciężarowych, nienormatywnych, przewożących odpady i materiały niebezpieczne, a także ruchem autokarów oraz przewoźników zagranicznych. Powstanie oddziału umożliwi przeprowadzanie kontroli na drodze krajowej nr 94, która łączy województwo śląskie z małopolskim. Powiat olkuski przecinają ponadto drogi wojewódzkie 791, 783 i 773 – ta ostatnia łączy powiat olkuski z drogą krajową nr 7.

Nowe pojazdy dla funkcjonariuszy

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie kupił również nowe pojazdy kontrolne. Trzy furgony ze specjalistycznym wyposażeniem trafiły do małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Pojazdy to mobilne biura inspektorów. Są ekologiczne, wyposażone w system paneli fotowoltaicznych oraz sprzęt kontrolno-pomiarowy, dymomierze, przenośne wagi automatyczne służące do pomiaru masy kontrolowanych samochodów, a także testery. Na szczególną uwagę zasługuje wyposażenie furgonów w anteny, które umożliwiają zdalny transfer danych. Dzięki nim inspektorzy będą mogli zweryfikować stan kilkunastu parametrów informujących, czy w tachografie zostały zarejestrowane naruszenia. Pozwoli to na szybką wstępną selekcję pojazdów w ruchu. Dopiero wykrycie nieprawidłowości będzie skutkowało zatrzymaniem pojazdu i kontrolą.

Nowe pojazdy będą niezastąpionym narzędziem w zwalczaniu różnego typu oszustw i manipulacji stosowanych przez nieuczciwych przewoźników i kierowców. Furgony zostały sfinansowane z funduszy pochodzących z rezerwy celowej, w związku z wdrażaniem regulacji w ramach Pakietu Mobilności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ pif/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.02.2023, 13:14
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.