Newsletter

MI: Droga, która połączy wschód z centrum Polski (komunikat)

22.05.2024, 14:17aktualizacja: 22.05.2024, 14:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Rusza realizacja drogi ekspresowej S12 na odcinku od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. Dziś w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę z wykonawcą – firmą Budimex SA.

– Mówimy o kluczowej z punktu widzenia transportowego drodze łączącej wschód z centrum Polski. Dla mieszkańców południowego Mazowsza jest to niezwykle ważna inwestycja, dzięki której ominiemy aglomerację warszawską – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który uczestniczył w uroczystości podpisania umowy.

Przebiegający przez teren Mazowsza odcinek S12 o długości ponad 14 km jest elementem europejskiego systemu transportowego – sieci TEN-T. Zakończenie prac o wartości 452 mln zł planowane jest w trzecim kwartale 2028 r. Wkrótce planowane jest podpisanie kolejnej umowy, na realizację sąsiedniego odcinka Przysucha–Wieniawa. Trwają też przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej dla odcinka S12 w woj. łódzkim, na który czekają m.in. mieszkańcy Sulejowa.

Nowa droga ekspresowa przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta DK12. Średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem, waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa. S12 od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy zostanie wybudowana jako dwujezdniowa droga ekspresowa, a każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości. Będzie też pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. W ramach inwestycji powstanie węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich, w tym: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie nowoczesna, zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. O bezpieczeństwo zwierząt zadba z kolei siedem przejść, z czego aż pięć to przejścia duże.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.05.2024, 14:17
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ