Newsletter

MI: Dworzec w Witnicy otwarty dla podróżnych (komunikat)

20.10.2023, 12:54aktualizacja: 20.10.2023, 12:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo infrastruktury informuje:

Dworzec kolejowy w Witnicy w województwie lubuskim został po przebudowie otwarty dla podróżnych. To kolejna inwestycja zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Renowację przeszła elewacja zabytkowego dworca wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Na budynku przywrócono zegary, a także zamontowano nowe, przestrzenne logotypy PKP SA z nazwą stacji oraz napisem „dworzec kolejowy”. Na elewacji poddano renowacji również historyczne, malowane napisy z nazwą stacji „Witnica”, które odkryto podczas prac renowacyjnych.

— Dworzec w Witnicy to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie lubuskim. Mieszkańcy powiatu gorzowskiego zyskali dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Gorzowa Wielkopolskiego i Kostrzyna. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dwora stanie się wizytówką miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Nowy wygląd zyskało również wnętrze dworca. Nowocześnie urządzony hol dworca z jasnymi ścianami i posadzką w czarno-białą szachownicę, wyposażono w ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Tuż przy nim znalazło się pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Na parterze i piętrze dworca przygotowano lokale na wynajem pod działalność handlowo-usługową lub biura.

Przebudowany dworzec w Witnicy stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, gdyż zlikwidowano bariery architektoniczne, a także wprowadzono szereg usprawnień. Wśród nich: oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe dworca oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Od strony peronów wykonano również specjalną pochylnię. Z jej pomocą osoby poruszające się na wózkach zyskają dostęp do holu dworca.

Przy przebudowie zadbano o ekologię i bezpieczeństwo. Dworzec wyposażono w automatycznie sterowane i energooszczędne oświetlenie, a także system inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System). Jego głównym zadaniem jest nadzór nad pracą urządzeń i systemów, a także optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody. Budynek wyposażono w nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Inwestycja objęła również najbliższe otoczenie dworca. Znajdujące się w pobliżu budynki gospodarcze przebudowano na wiatę rowerową, a drugi z nich na śmietnikową. Przy dworcu powstało również kilka miejsc postojowych dla samochodów. Wykonano chodnik oraz elementy małej architektury.

Przebudowa dworca w Witnicy kosztowała 18,7 mln zł. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA, a wykonawcą prac budowlanych firma Berger Bau Polska z Wrocławia. Funkcję inżyniera kontraktu sprawowała SAFAGE SAS z Warszawy. Natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna.

Przebudowa budynku, który powstał w 1857 r., zrealizowana została w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.10.2023, 12:54
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii