Newsletter

MI: Fundusze europejskie na rozwój transportu miejskiego w Krakowie (komunikat)

31.03.2023, 17:15aktualizacja: 31.03.2023, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

O dodatkowe 44,83 mln zł zwiększone zostanie dofinansowanie inwestycji w transport miejski dla Metropolii Krakowskiej. Pieniądze będą przeznaczone na zwiększenie dofinansowania Unii Europejskiej dla dotychczas realizowanych projektów.

– Dobra współpraca przynosi dobre owoce. Samorządowcy korzystają dzisiaj z rozmaitych programów wsparcia, dzięki którym stan infrastruktury w miastach może się stale poprawiać. To wsparcie płynie do Krakowa zarówno ze środków rządowych, jak i ze środków europejskich – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W Metropolii Krakowskiej realizowanych jest 6 projektów obejmujących budowę i modernizację linii tramwajowych, zakup taboru tramwajowego, zakup autobusów elektrycznych oraz opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Realizowany jest ponadto projekt dotyczący opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic. Wartość projektu to 267 tys. zł, w tym dofinansowanie UE to 190 tys. zł.

– Z dofinansowaniem Funduszy Europejskich POIiŚ na terenie Małopolski realizowane są projekty o łącznej wartości 1,68 mld zł, z czego unijne dofinansowanie to 667 mln zł. Inwestycje z pewnością poprawią mobilność mieszkańców i turystów odwiedzających stolicę Małopolski oraz poprawią warunki środowiskowe w metropolii – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– Kraków od lat korzysta ze środków ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do tej pory miasto i Metropolia Krakowska uzyskały przeszło 667 mln zł unijnego dofinansowania na różnego rodzaju przedsięwzięcia. Cieszymy się z zapowiedzi zwiększenia dofinansowania projektów ZIT-owych. Łącznie, dzięki decyzji ministerstwa funduszy i polityki regionalnej otrzymamy dodatkowe 44,8 mln zł środków. Decyzja ministerstwa pozwoli na zwolnienie dotychczas zaangażowanych przez miasto środków i zaangażowanie ich w inne, równie ważne dla mieszkańców zadania – zaznaczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jednym z największych w historii Krakowa projektów inwestycyjnych jest budowa Trasy Łagiewnickiej. Zadanie realizowane przez spółkę Trasa Łagiewnicka połączyło południowe i zachodnie dzielnice miasta. W ramach inwestycji zrealizowana została także linia tramwajowa, która pozwoliła na odciążenie komunikacyjne Podgórza, dzięki połączeniu osiedli na południu miasta – Kurdwanowa i Łagiewnik.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.03.2023, 17:15
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ