Newsletter

MI: Kolejne dwie inwestycje na Pomorzu Zachodnim w realizacji (komunikat)

20.06.2024, 15:05aktualizacja: 20.06.2024, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła 20 czerwca 2024 r. umowy na realizację odcinka drogi ekspresowej S10 Cybowo – Łowicz Wałecki oraz obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22. Obie inwestycje zrealizuje w formule Projektuj i buduj firma Budimex. Pierwsza umowa dotyczy odcinka trasy ekspresowej o długości 16 km i wartości 592,17 mln zł, a druga obwodnicy o długości 4,5 km i wartości 54,98 mln zł.

— Dzięki inwestycjom na sieci dróg krajowych zmieniamy oblicze województwa zachodniopomorskiego. Nowe drogi przyczyniają się do wzrostu gospodarczego regionu, poprawiają dostęp do infrastruktury turystycznej oraz likwidują zjawisko wykluczenia komunikacyjnego — powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

S10 Cybowo – Łowicz Wałecki

Realizacja drogi ekspresowej S10 Cybowo – Łowicz Wałecki została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku. Wykonawca zadania w pierwszym etapie przystąpi do opracowania projektu budowlanego i złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a następnie wykona prace budowlane w terenie. Zgodnie z harmonogramem inwestycji kierowcy z nowej trasy będą mogli korzystać w 2028 r.

Odcinek S10 Cybowo – Łowicz Wałecki będzie stanowił jednocześnie obwodnicę Kalisza Pomorskiego, omijając miasto od północy. W pobliżu węzła Cybowo planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. W ramach zadania zaplanowano ponadto realizację pary MOP Cybowo. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 175 powstanie węzeł drogowy Kalisz Pomorski. W ramach inwestycji przewidziano budowę 16 obiektów mostowych: 5 wiaduktów drogowych, 4 przejść górnych dla zwierząt i 7 przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

Odcinek Cybowo – Łowicz Wałecki powstaje w ramach budowy drogi ekspresowej S10 Szczecin – Piła. Wartość podpisanych umów na budowę S10 wynosi już 1,8 mld zł, a długość odcinków to 51,7 km. W najbliższych miesiącach planowane jest zawarcie kolejnych 5 kontraktów na budowę tej trasy.

DK22 - obwodnica Rusinowa

Nowy przebieg DK22 ominie Rusinowo od wschodu. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji zostanie wybudowany wiadukt nad drogą gminną oraz przepust dla małych zwierząt. Powstanie również system odwodnienia drogi z trzema zbiornikami retencyjno-infiltracyjnymi. Na odcinku od strony północnej do ronda z DW179 zaplanowano budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie kontynuacją ścieżki wzdłuż DK22 przewidzianej do realizacji w ramach przebudowy drogi krajowej.

Wykonawca będzie miał 17 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji ZRID. Na realizację robót budowlanych przewidziano 15 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych, od 16 grudnia do 15 marca). Oddanie obwodnicy do ruchu zaplanowano w 2027 r.

Obwodnica Rusinowa jest realizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na Pomorzu Zachodnim zaplanowano w sumie 8 zadań z tego programu. W budowie jest obwodnica Gryfina w ciągu DK31 (zakończenie planowane w IV kwartale tego roku) oraz Szczecinka w ciągu DK20 (zakończenie planowane w II kwartale przyszłego roku). W lutym tego roku GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szwecji w ciągu DK22.

Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 został opracowany projekt budowlany i w ubiegłym roku uzyskana decyzja ZRID. Inwestycja planowana jest do realizacji wspólnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic (nowy węzeł łączący A6 z DK13).

Trwają przetargi na realizację obwodnic Wałcza na DK22 i Stargardu na DK20. W tym roku planowany jest przetarg na obwodnicę Złocieńca w ciągu DK20, a dla obwodnicy Człopy w ciągu DK22 będą prowadzone dalsze prace przygotowawcze.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ef/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2024, 15:05
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ