Newsletter

MI: Kolejny krok w pracach nad zmianą umowy o transporcie drogowym między Ukrainą a UE (komunikat)

29.04.2024, 11:09aktualizacja: 29.04.2024, 11:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła mandat, w ramach którego Komisja Europejska, reprezentując Unię Europejską, będzie prowadziła negocjacje z Ukrainą dotyczące zmiany umowy między UE a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów. Ministerstwo Infrastruktury jest aktywnie zaangażowane w te prace. Dzięki wielotygodniowym, intensywnym działaniom rządu do mandatu dla Komisji Europejskiej został wprowadzony szereg postulatów Polski, które przygotowano z uwzględnieniem oczekiwań polskich przewoźników drogowych.

– Kolejny ważny etap na drodze do rewizji umowy jest za nami. Realizujemy ustalenia podjęte z przewoźnikami. Mam nadzieję, że negocjacje zrewidowanej umowy ze stroną ukraińską w oparciu o mandat, który Rada UE udzieliła dzisiaj Komisji Europejskiej przyczynią się do przywrócenia równowagi na rynku przewozów towarów między Unią Europejską a Ukrainą oraz wyjdą naprzeciw oczekiwaniom polskich przedsiębiorców działających na rynku przewozów drogowych towarów – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Ideą leżącą u podstaw zawartej w czerwcu 2022 r. umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów było wsparcie dla gospodarki Ukrainy po napaści Rosji. Dotychczasowe funkcjonowanie tej regulacji, liberalizującej transport między UE a Ukrainą, znoszącej między innymi obowiązek posiadania zezwoleń na realizację przewozów drogowych przez przewoźników ukraińskich, doprowadziło do zachwiania równowagi na rynku unijnych przewozów drogowych.

Przyszłe negocjacje pomiędzy Komisją Europejską a Ukrainą będą kluczowym etapem, w trakcie którego zostanie ustalony ostateczny kształt zmienionej Umowy między UE a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ iwo/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2024, 11:09
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ