Newsletter

MI: korytarze solidarnościowe wspierają wymianę handlową między UE a Ukrainą (komunikat)

30.11.2022, 15:14aktualizacja: 30.11.2022, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

W dniach 29-30 listopada 2022 r. delegacja Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Heralda Ruijtersa, zastępcy dyrektora Dyrekcji Generalnej Mobilność i Transport w Komisji Europejskiej (tzw. DG MOVE) odbyła misję do Polski, aby rozmawiać o rozwoju korytarzy solidarnościowych. Misja po stronie polskiej koordynowana była przez Ministerstwo Infrastruktury.

Agresja wojskowa Rosji wobec Ukrainy zaburzyła ciągłość dostaw żywności na rynki globalne. W ramach działań Unii Europejskiej prowadzonych w odpowiedzi na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, zostały ustanowione korytarze solidarnościowe między UE a Ukrainą, dla umożliwienia eksportu ukraińskich produktów rolnych oraz prowadzenia handlu z tym krajem.

Działania prowadzone w ramach korytarzy solidarnościowych oraz wcześniejsze prace podejmowane przez polską administrację z własnej inicjatywy sprawiły, że przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy do UE znacznie się zwiększyły. Jest to ogromnym osiągnięciem z uwagi na fakt, że przez nasze państwo nie prowadziły tradycyjne szlaki eksportu ukraińskich produktów rolnych.

W ramach korytarzy solidarnościowych przez terytorium Polski jest obecnie miesięcznie transportowanych ok. 452 tys. ton zbóż i nasion roślin oleistych, czyli o ponad 50 proc. więcej niż w połowie roku. Przewozy zbóż i nasion roślin oleistych z Ukrainy wykonane w październiku 2022 roku są 16-krotnie większe niż w październiku 2021 roku.

Polska z własnej inicjatywy oraz z własnych środków rozpoczęła inwestycje zwiększające przepustowość przejść granicznych z Ukrainą oraz możliwości transportu zboża przez nasz kraj. Spośród nich można wymienić prace prowadzone w celu zwiększenia możliwości transportu ładunków z Ukrainy przez kolejowe przejście graniczne Medyka – Mościska, które jest położone na sieci bazowej TEN-T. W ich ramach prowadzony jest remont linii kolejowej z Przemyśla do granicy w Medyce oraz remont torów na stacji towarowej Medyka.

Mimo podejmowanych przez Polskę wysiłków, aby wyposażyć korytarze solidarnościowe w niezbędną infrastrukturę, konieczne jest wzmocnienie unijnej pomocy finansowej na ten cel. Temat ten został poruszony podczas spotkania bilateralnego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z dyrektorem Heraldem Ruijtersem 29 listopada br. w Warszawie.

– Staramy się wypracować najlepsze rozwiązania, bo wiemy, że w obecnych nieprzewidywalnych czasach odporny i zintegrowany transport to kluczowy element dla zapewnienia nieprzerwanych łańcuchów dostaw – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk dodał, że należy uczynić wszystko co możliwe, aby system korytarzy solidarnościowych, stanowiący obecnie jedyny bezpieczny i stabilny instrument transportu ukraińskich towarów, funkcjonował możliwie efektywnie. Wsparcie Komisji Europejskiej dla tej inicjatywy jest zasadne i konieczne.

Dalsze rozmowy o możliwych przyszłych drogowych oraz kolejowych przedsięwzięciach wpisujących się w inicjatywę korytarzy solidarnościowych prowadzone były podczas spotkania w Dorohusku 30 listopada br. W tym spotkaniu poza delegacją Ministerstwa Infrastruktury oraz Komisji Europejskiej udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, polskich służb granicznych oraz partnerzy ukraińscy z Ministerstwa Infrastruktury, z wiceministrem Mustafą Nayymem na czele, jak również przedstawiciele ukraińskich zarządców infrastruktury kolejowej i drogowej.(PAP)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.11.2022, 15:14
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.