Newsletter

MI: Nowy przystanek zwiększy dostęp do kolei na linii Kraków – Kielce (komunikat)

30.10.2023, 17:14aktualizacja: 30.10.2023, 17:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na budowę nowego przystanku Mnichów w gminie Jędrzejów, w powiecie jędrzejowskim, przy linii kolejowej nr 8. To kolejna inwestycja zaplanowana w województwie świętokrzyskim w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Przyszły wykonawca po wygraniu przetargu będzie zobowiązany do przygotowania dokumentacji projektowej, pozyskania niezbędnych pozwoleń i uzgodnień oraz do przeprowadzenia prac budowlanych. PLK SA przewidują, że pierwsi podróżni będą mogli skorzystać z nowego przystanku w drugiej połowie 2025 r.

— Program przystankowy do odpowiedź rządu na wykluczenie komunikacyjne mniejszych miejscowości. Nowe przystanki otworzą kolej na nowych podróżnych, którzy skorzystają z komfortowego, szybkiego i ekologicznego transportu — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Nowe perony pojawią się w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego, na zachód od Mnichowa. W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa perony. Prowadzić do nich będą nowe ciągi komunikacyjne. Dzięki parkingowi zlokalizowanemu w bezpośredniej bliskości przystanku ułatwione będą przesiadki. Wszystko oświetlone będzie latarniami w technologii LED, które wraz z monitoringiem zapewnią bezpieczeństwo podróżnych. Perony przystanku Mnichów będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zapewnią to ścieżki naprowadzające i nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze. Oczekiwanie na pociąg ułatwią wiaty, ławki, tablice informacyjne i system nagłośnienia. Inwestycja obejmie też modernizację przejazdu kolejowo-drogowego. Większe bezpieczeństwo kierowców i pieszych zapewnią rogatki i sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, uruchamiana automatycznie przez nadjeżdżający pociąg.

— Każdy nowy przystanek to poprawa komfortu życia i przemieszczania się dla setek ludzi. W Świętokrzyskiem nasza spółka realizuje wiele ważnych inwestycji dla lokalnych społeczności. Przystanek Mnichów to kolejny taki projekt — stwierdził Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Celem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W województwie świętokrzyskim podróżni już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach programu w Dębskiej Woli i Włoszczowicach. Nowoczesne perony powstaną również m.in. w Grochowiskach, Górkach Szczukowskich, Piekoszowie, Podchojnach i Ludyni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2023, 17:14
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ