Newsletter

MI: O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu (komunikat)

01.02.2023, 18:17aktualizacja: 01.02.2023, 18:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

W dniach 31 stycznia – 1 lutego 2023 r. na pokładzie promu morskiego „Wawel” odbyła się konferencja pt. „Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”, zorganizowana przez spółkę Polski PCS.

Port Community System (PCS) zwiększa wydajność i sprawność portów poprzez zapewnienie elektronicznej wymiany informacji między wszystkimi sektorami portowymi i logistycznym w ramach jednej platformy. Zadaniem systemu jest optymalizacja, automatyzacja i sterowanie procesami transportowymi poprzez gromadzenie i łączenie w jednym miejscu informacji dotyczących transportu oraz całych łańcuchów logistycznych. Wprowadzenie PCS umożliwia zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu obsługi ładunków w portach oraz usprawnia koordynację procesów portowych i przeładunkowych, a w efekcie poprawia atrakcyjność i sprawność polskich portów morskich.

– Polski PCS, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie światowej branży transportowej, został wdrożony w trzech polskich portach: w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ ta funkcjonalność bardzo poprawia naszą konkurencyjność. Z drugiej strony to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które plasuje nas wśród największych portów, z którymi konkurujemy i którym chcemy dorównać – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Konferencja obejmowała cztery panele: „Zintegrowana platforma informatyczna w strategii rozwoju polskich portów”; „Transport, spedycja, logistyka w zakresie wykorzystania PCS”, „Przyszłość transportu kolejowego w oparciu o nowoczesną platformę informatyczną” oraz „Cyberbezpieczeństwo w obszarze branży transport, spedycja, logistyka”.W trakcie konferencji podpisano również list intencyjny pomiędzy spółką Polski PCS, zarządami portów, Polską Izbą Spedycji i Logistyki oraz operatorami portowymi w zakresie powołania rady interesariuszy systemu Polski PCS.

Polski PCS

Spółka Polski PCS Sp.z o.o. została powołana 14 września 2017 r. jako start-up w celu zrealizowania projektu informatycznego dla społeczności portowej PCS (Port Community System). Udziałowcami spółki są zarządy morskich portów w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie-Świnoujściu. Więcej informacji na temat działania polskiego PCS i jego historii można znaleźć na stronie: https://polskipcs.pl/.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.02.2023, 18:17
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ