Newsletter

MI: Polsko-ukraińska współpraca w zakresie transportu i infrastruktury (komunikat)

23.09.2022, 10:08aktualizacja: 23.09.2022, 10:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

22 września 2022 r. w Rzeszowie odbyło się VIII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Jednym z tematów omawianych na posiedzeniu była współpraca w zakresie transportu i infrastruktury.

- Ukraina jest strategicznym partnerem gospodarczym zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Posiedzenie Komisji jest doskonałą okazją do omówienia rozwiązań, a także zaprezentowania efektywnych działań systemowych, które wspólnie udało nam się wypracować i dzięki którym możemy wspierać Ukrainę i wspólnie możemy rozwijać połączenia transportowe łączące nasze państwa. Przed naszymi państwami są wyzwania, ale razem damy radę im sprostać - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Posiedzenie było okazją do omówienia współpracy w różnych sektorach gospodarki, takich jak: energetyka, transport, finanse, sprawy celne czy rolnictwo. Obie strony wymieniły się informacjami na temat sytuacji gospodarczej krajów, z uwzględnieniem wpływu wojny na gospodarkę i handel międzynarodowy. Omówione zostały także potrzeby współpracy w relacjach bilateralnych oraz na forum podmiotów międzynarodowych.

W trakcie obrad wiceminister infrastruktury Rafał Weber wypowiadał się na temat współpracy w zakresie transportu i infrastruktury. Jedną z kwestii omawianych na sesji było zwiększanie przepustowości polsko-ukraińskich przejść granicznych.

- Jestem zadowolony, że udało nam się przełamać impas w temacie drogowych przejść granicznych dla ruchu towarowego. Dzięki wsparciu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, na drogowym przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec zwiększyliśmy na kierunku wjazdowym liczbę stanowisk do odpraw samochodów ciężarowych z 6 do 11, a drogowe przejście graniczne Dorohusk-Jagodin zostało przeznaczone wyłącznie dla ruchu towarowego, co znacząco poprawiło sytuację na granicy – ocenił R. Weber.

Kolejnym obszernym wątkiem tematycznym, który został poruszony podczas posiedzenia, był transport ukraińskich produktów, w tym rolno-spożywczych przeznaczonych. Polska delegacja wyraziła gotowość wspierania Ukrainy w zakresie eksportu ukraińskich towarów do krajów trzecich oraz importu towarów do Ukrainy. Podczas obrad podkreślono również potrzebę zwiększania potencjału korytarzy transportowych łączących Polskę i Ukrainę. Stanowią one bowiem pewne i bezpieczne połączenie Ukrainy z Unią Europejską.

Posiedzenie zakończyło się podpisaniem protokołu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ms/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2022, 10:08
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii