Newsletter

MI: Postępują inwestycje dworcowe w woj. zachodniopomorskim (komunikat)

26.09.2023, 17:25aktualizacja: 26.09.2023, 17:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

26 września 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odwiedził woj. zachodniopomorskie. Wizyta w Kołobrzegu, Koszalinie i Szczecinku była okazją do omówienia działań rządu dotyczących budowy i modernizacji dworców kolejowych oraz do prezentacji ich efektów.

— Polskie dworce, stacje i przystanki kolejowe pięknieją. Łącznie w ciągu ostatnich 8 lat zmodernizowaliśmy i wybudowaliśmy ich łącznie ok. tysiąca — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kołobrzeg i Koszalin – prace na dworcach postępują

Prace na dworcach kolejowych w Kołobrzegu i Koszalinie są możliwe dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych Polskich Kolei Państwowych. Zabytkowy dworzec w Kołobrzegu przechodzi modernizację, zaś obiekt w Koszalinie jest budowany od podstaw.

— Standard podróżowania koleją znacząco się podnosi dzięki rządowym inwestycjom. Mieszkańcy Kołobrzegu i Koszalina oraz wszyscy ci, którzy bardzo licznie przybywają na te stacje, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, odczują te dobre zmiany. Z owoców rozwoju kraju muszą korzystać mieszkańcy wszystkich polskich regionów — mówi minister A. Adamczyk.

Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać ze zmodernizowanego dworca w Kołobrzegu już w październiku 2023 r. Natomiast budowa dworca w Koszalinie zakończy się w IV kwartale 2024 r.

Nowy Program Inwestycji Dworcowych

Obecny na konferencjach prasowych prezes PKP SA Krzysztof Mamiński przypomniał, że Spółka przyjęła nowy Program Inwestycji Dworcowych na lata 2014-2030. To tzw. PID2.

Na liście podstawowej znalazło się 15 obiektów. Są to dworce na stacjach:

• Białogard

• Czaplinek

• Dolice

• Gryfice

• Kamień Pomorski

• Łobez

• Mieszkowice

• Międzyzdroje

• Nowogard

• Police

• Szczecin Niebuszewo

• Szczecin Podjuchy

• Świnoujście

• Trzebiatów

• Wałcz

Dworzec w Szczecinku: współpraca z samorządem

Obecnie trwa także modernizacja dworca kolejowego w Szczecinku. Jest to zwieńczenie wielu lat starań mieszkańców i polityków o to, aby przywrócić temu obiektowi należne mu miejsce.

W grudniu 2022 r. Spółka PKP SA przekazała dworzec samorządowi Miasta Szczecinka. To on jest formalnym inwestorem toczących się od lipca br. prac.

Budżet państwa wsparł tę inwestycję w ramach programów: Polski Ład (kwotą prawie 12 mln zł) oraz Fundusz Inwestycji Lokalnych (ok. 1,5 mln zł). Prace zakończą się w 2025 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2023, 17:25
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.