Newsletter

MI: Ruszają przetargi na trzy odcinki S10 Szczecin – Piła (komunikat)

28.09.2023, 14:28aktualizacja: 28.09.2023, 14:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła postępowanie przetargowe na wybór wykonawców trzech odcinków drogi ekspresowej S10 w województwie zachodniopomorskim. Łączna długość odcinków Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, Recz – Cybowo oraz Cybowo – Łowicz Wałecki to 36,1 km. W najbliższym czasie ogłoszone zostaną jeszcze przetargi dla kolejnych pięciu fragmentów tej trasy.

— Droga ekspresowa S10 otworzy komunikacyjnie Pomorze Zachodnie. Kończy się żmudny etap prac przygotowawczych, podczas którego ustalony został przebieg trasy. Dzisiaj ogłaszamy przetargi, które wyłonią wykonawców drogi pozwalającej na wyjazd ze Szczecina w kierunku Stargardu i dalej: w kierunku Suchania, Recza czy Kalisza Pomorskiego. Zgodnie z deklaracjami, łączymy Polskę siecią spójnych dróg szybkiego ruchu. Zyskuje na tym każdy region naszego kraju, również Pomorze Zachodnie — powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Realizacja drogi ekspresowej S10, ujętej w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku, planowana jest w formule Projektuj i buduj. W przyszłym roku planowane jest podpisanie umów z wykonawcami, następnie zostaną opracowane projekty budowlane i uzyskane decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co pozwoli na rozpoczęcie robót w roku 2025. Zakończenie prac i udostępnienie trasy kierowcom zaplanowano na 2028 rok.

S10 Szczecin – Piła będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Droga została podzielona na osiem odcinków realizacyjnych. Wybudowany zostanie fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa do końca obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły (z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza).

Nowa droga ekspresowa S10 będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa obwody utrzymania drogi.

S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo

Inwestycja obejmuje budowę nowego przebiegu S10 o długości 4,4 km. Nowa droga, omijająca od północy szczecińskie osiedle Płonia, pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z obszaru zabudowanego, na którym jest szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych. Na trasie zaplanowano realizację dwóch węzłów drogowych: Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia. Powstanie również most na rzece Płonia, dwa wiadukty i trzy przejścia dla zwierząt, w tym dwa górne dla dużych zwierząt.

S10 Recz – Cybowo

Trasa o długości 15,1 km rozpocznie się za węzłem drogowym Recz, który powstanie na sąsiednim odcinku. Na połączeniu z drogą powiatową w rejonie Żółwina zlokalizowany będzie węzeł drogowy. Odcinek zakończy się około kilometra za mostem na Drawie przed węzłem drogowym Cybowo. W ramach inwestycji przewidziano budowę 14 obiektów mostowych: sześciu wiaduktów, mostu, trzech przejść dolnych i czterech górnych dla dużych zwierząt. Powstanie również 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

S10 Cybowo – Łowicz Wałecki

Odcinek o długości 16,6 km ominie od północy Cybowo i Kalisz Pomorski. W ramach inwestycji przewidziano budowę 16 obiektów mostowych: pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt. W pobliżu węzła Cybowo planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. Zaplanowano ponadto realizację pary MOP Cybowo, a na przecięciu z DW175 powstanie węzeł drogowy Kalisz Pomorski.

S10: połączenie Zachodniego Pomorza z centrum kraju

Droga S10, o docelowej długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Wygodna i bezpieczna trasa będzie stanowiła bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.

Kierowcy korzystają już z odcinków S10 o długości ok. 70 km: od Zdunowa do Stargardu, obwodnicy Wałcza, obwodnicy Wyrzyska (w części jednojezdniowej) oraz Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (jednojezdniowa).

W realizacji są cztery odcinki tej trasy od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. W przygotowaniu znajdują się odcinki Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Trwają też prace przygotowawcze związane z poszerzeniem o dodatkowy pas ruchu około 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń – Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.09.2023, 14:28
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.