Newsletter

MI: S11 Koszalin – Bobolice oddana do ruchu (komunikat)

26.09.2023, 17:15aktualizacja: 26.09.2023, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka drogi ekspresowej S11 między Koszalinem i Bobolicami w województwie zachodniopomorskim. Dzięki udostępnieniu do ruchu trasy o długości 48 km sieć polskich dróg szybkiego ruchu, czyli autostrad i dróg ekspresowych, przekroczyła 5 tys. km.

– Warto mieć marzenia. Naszym marzeniem jest Polska dobrze skomunikowana i równomiernie się rozwijająca. Droga ekspresowa S11 – droga życia dla Pomorza Środkowego – została wpisana do rządowych planów w 2017 r. i od tamtej pory trwał żmudny proces przygotowań, a następnie budowy drogi. Oddajemy dzisiaj kierowcom prawie 50 km nowej drogi ekspresowej. W realizacji jest kolejny odcinek: aż do Szczecinka. Dotrzymujemy słowa i budujemy spójną sieć drogową w każdym regionie kraju – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Likwidujemy bariery wzrostu gospodarczego, bariery rozwoju w tych regionach Polski, które były zapomniane, jak Pomorze Środkowe. Mówiono, że były to ziemie wykluczone. Brak inwestycji w infrastrukturę, m.in. w drogi, powodował, że te regiony pustoszały. Brak dróg, takich jak ta, powodował, że przedsiębiorcy nie dojeżdżali tutaj, nie mogli tworzyć nowych miejsc pracy. Dzięki tej drodze będę mógł w rozmowach z inwestorami powiedzieć: przyjedźcie na Środkowe Pomorze, do Bobolic, Szczecinka, bo tu jest droga życia, dzięki której powstanie więcej nowych miejsc pracy, przyjadą turyści, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się lepszym życiem – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Budowa trzech odcinków realizacyjnych

Budowa S11 Koszalin – Bobolice była podzielona na trzy odcinki realizacyjne, na których prace od lipca 2021 r. prowadzili różni wykonawcy. Odcinek Koszalin – Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km zrealizowała firma Budimex, a Zegrze Pomorskie – Kłanino o długości 19,3 km wybudowała firma Mostostal. Za ostatni fragment Kłanino – Bobolice o długości 11,6 km odpowiedzialne było konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud.

Wszystkie kontrakty były realizowane w formule Projektuj i buduj, a wykonawcy odpowiadali również za opracowanie projektów budowlanych tych odcinków.

Droga S11 Koszalin – Bobolice powstała w nowym śladzie wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. W ramach inwestycji wybudowano węzły drogowe: Zegrze Pomorskie (na przecięciu z drogą wojewódzką nr 167), Kłanino oraz Głodowa (na przecięciu z DW169). Trasa na razie kończy się na węźle Bobolice. Kilka kilometrów na południe od węzła Koszalin Zachód po obu stronach drogi zlokalizowano Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Niekłonice. Przed węzłem Kłanino, od strony Koszalina, powstaje para MOP Dargiń. Na MOP-ach będą dostępne parkingi i toalety, a w przyszłości wybrani w przetargu dzierżawcy wybudują stacje paliw i restauracje. Przy węźle Bobolice został zlokalizowany obwód utrzymania drogi ekspresowej.

W sierpniu tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację kolejnego odcinka S11 od Bobolic do Szczecinka. Rozpoczęcie prac na tym odcinku jest planowane w przyszłym roku, a zakończenie budowy w 2026 r.

Korzyść dla mieszkańców i kierowców

Po oddaniu do ruchu S11 na tę trasę przeniesie się ruch tranzytowy z DK11, która przebiega przez centrum Koszalina i innych miejscowości, w tym Bobolic, gdzie często w okresie wakacyjnym tworzyły się zatory drogowe. Dzięki budowie drogi ekspresowej skróci się czas przejazdu, poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży.

Dofinansowanie z funduszy UE

Droga ekspresowa S11 Koszalin – Bobolice została zrealizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). W 2022 r. inwestycja uzyskała dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w kwocie ponad 856 mln zł. Całkowity koszt inwestycji, włącznie z nadzorem i wykupem gruntów, to ponad 1,7 mld zł.

Droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa

Do 2030 roku cała trasa S11 połączy leżący na Pomorzu Środkowym Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. Po realizacji wszystkich odcinków będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem z S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) blisko 620 km. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji około 200 km tej trasy. Pozostałe odcinki S11 są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze. W nadchodzących latach pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 zajmie nieco ponad 5 godz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2023, 17:15
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.