Newsletter

MI: spotkanie Ministra Infrastruktury z ambasadorem Turcji (komunikat)

09.11.2023, 14:29aktualizacja: 09.11.2023, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

8 listopada 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał z nowym ambasadorem Turcji w Polsce Raufem Alp Denktaşem. Podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury omówiono sprawy bilateralne w zakresie transportu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii realizacji kontraktów infrastrukturalnych oraz lotniczych.

— Jestem przekonany, że rozpoczęta przez pana misja w Polsce będzie wypełniona wyzwaniami, pełna sukcesów, co będzie skutkować zacieśnieniem współpracy polsko-tureckiej — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

— Chciałbym podkreślić, że jest to moja pierwsza wizyta po przyjęciu listów uwierzytelniających przez pana Prezydenta, liczę na zacieśnienie relacji pomiędzy naszymi narodami. W tym momencie mamy już wysokie obroty handlowe, natomiast te liczby można zwiększyć, bo nasze kraje mają ponadprzeciętny potencjał — stwierdził ambasador Turcji w Polsce Rauf Alp Denktaş.

W zakresie infrastrukturalnym, ambasador wskazał na potrzebę wspólnych działań firm tureckich i polskich zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, m.in. na terenie Azji Centralnej i Kaukazu. Przyznał, że na terenie Polski firmy tureckie są w stanie budować więcej niż obecnie i są gotowe na kolejne wyzwania.

— Polska plasuje się w czołówce państw o szerokiej skali prowadzonych prac budowlanych. Realizujemy ambitne programy rozwoju transportu lądowego zarówno w obszarze drogowym, jak i kolejowym. Jesteśmy niezmiennie otwarci na współpracę z podmiotami krajowymi oraz zagranicznymi. Tureckie firmy od dawna uczestniczą w postępowaniach przetargowych na budowę dróg i realizują kontrakty budowlane na mocy podpisanych umów. Natomiast zarówno w polskim, jak i unijnym prawie zamówień publicznych, przetargi na realizację inwestycji w infrastrukturę transportową organizowane są z zachowaniem zasad równego traktowania wykonawców oraz zapewniania uczciwej konkurencji, bezstronności i obiektywizmu. Przestrzeganie przepisów prawa zamówień publicznych oraz reguł i zasad z nich wynikających jest dla nas priorytetem — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W tym kontekście minister A. Adamczyk dodał, że w ubiegłym roku po raz pierwszy wprowadzony został mechanizm waloryzacji na poziomie 10 proc. wartości kontraktów, a w 2023 r., mając na uwadze negatywne trendy w gospodarce, podjęto decyzję o kolejnej podwyżce, zwiększającej limit waloryzacji do 15 proc. Szef resortu infrastruktury poinformował także, że w tym zakresie Rada Ministrów zdecydowała o przeznaczeniu na realizację inwestycji związanych z Rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) dodatkowo 2,6 mld zł, a na inwestycje z Programu budowy 100 obwodnic dodatkowo 100 mln zł.

Zarówno minister, jak i ambasador podkreślili znaczenie dalszego rozwoju transportu lotniczego, w tym zacieśnianie relacji między przewoźnikami lotniczymi, współpracy międzyportowej oraz wykorzystania potencjału portów regionalnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.11.2023, 14:29
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii