Newsletter

MI: Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych 2023 (komunikat)

19.11.2023, 15:47aktualizacja: 19.11.2023, 15:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

19 listopada 2023 r. w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Wydarzenie w Zabawie zorganizowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz stowarzyszenia: Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jego celem było uczczenie pamięci osób, które zostały poszkodowane lub poniosły śmierć w wypadkach drogowych. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Pamiętaj. Wspieraj. Działaj”.

– Co roku w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych wspominamy tych, którzy stracili życie na drodze, a także w sposób szczególny łączymy się z ludźmi, które walczą o powrót do zdrowia po wypadku. Nie do przecenienia jest również rola rodzin, które wspierają te osoby, choć czasem same muszą zmagać się z traumą – powiedział minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od wypominków za zmarłych w wypadkach drogowych oraz programu muzycznego „Przejście… przez ból”. Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział we Mszy Świętej w intencji ofiar wypadków oraz ich rodzin, a po jej zakończeniu wysłuchali świadectwa ofiar i słów wsparcia oraz udali się pod pomnik „Przejście”, by posadzić Drzewo Pamięci. Obchody zakończyły się konferencją prasową.

Niedzielne uroczystości i Msza Święta były zwieńczeniem czterech dni obchodów, podczas których odbyły się m.in. warsztaty psychologiczne dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spektakl słowno-muzyczny „Tajemnica śmierci”, a także warsztaty edukacyjne dla młodzieży.

– Zgodnie z raportem opublikowanym przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2022 roku zgłoszonych zostało 21 322 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania i strefach ruchu. W ich wyniku śmierć poniosło 1896 ofiar, a rannych zostało 24 743 osób. Choć jest to zauważalny spadek względem 2021 roku i lat poprzednich, liczba ta jest wciąż zatrważająca. Musimy zrobić wszystko, aby poziom bezpieczeństwa na polskich drogach był coraz wyższy – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło 26 października 2005 roku rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.

W 2016 roku ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał Deklarację dotyczącą współpracy w zakresie pomocy ofiarom wypadków drogowych oraz wspierania działań edukacji społecznej w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Deklarację mogą podpisać wszystkie instytucje państwowe, organizacje pozarządowe oraz osoby zajmujące się poprawą bezpieczeństwa drogowego w Polsce.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ms/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.11.2023, 15:47
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii