Newsletter

MI: Udogodnienia dla podróżujących koleją w aglomeracji warszawskiej (komunikat)

31.10.2023, 13:32aktualizacja: 31.10.2023, 13:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Mieszkańcy gminy Błonie pod Warszawą, w powiecie warszawskim zachodnim, zyskali dogodniejszy dostęp do kolei. Od 3 września 2023 r. pociągi zatrzymują się na nowym przystanku Błonie Rokitno między Płochocinem a Błoniem. Przystanek zyskał właśnie wygodny parking dla 40 samochodów. PKP Polskie Linie Kolejowe SA zbudowały obiekt z miejscami postojowymi w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Nowy przystanek umożliwia wygodne podróże w kierunku Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Otwocka, Łowicza czy Sochaczewa.

– Pasażerowie z podwarszawskiego przystanku Błonie Rokitno wsiadają do pociągów bezpieczniej i wygodniej. W województwie mazowieckim gotowych, wraz z przystankiem Błonie Rokitno, jest już 10 przystanków zaplanowanych do realizacji w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Podróżni korzystają z przystanków Niemojki, Dąbrówka Zabłotnia, Groszowice Wrzosów, Bąkowiec, Chronów, Mordy Miasto, Mława Miasto, Mrozy, Józefin – powiedział wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

PKP PLK zbudowały nowy parking dla 40 samochodów. Parking ułatwia łączenie podróży samochodem i pociągiem. Okoliczni mieszkańcy będą mogli zostawiać pojazdy, by szybkimi i ekologicznymi pociągami dojechać do szkół i pracy w Warszawie.

Na przystanku Błonie Rokitno wybudowano dwa nowe jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów z wiatami, ławkami, czytelnym oznakowaniem, tablicami informacyjnymi i gablotami z rozkładem jazdy. Energooszczędne oświetlenie LED zapewnia lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwia pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostały stojaki rowerowe.

Dodatkowo w ramach budowy przystanku, PLK SA wyremontowała w Błoniu przejazd kolejowo-drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 720. Wartość inwestycji w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 wyniosła niemal 14 mln zł, w tym wartość parkingu to prawie 450 tys.

– Dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych budujemy nowe przystanki i parkingi. Przystanek Błonie Rokitno ułatwia dostęp do kolei dla podróżnych z Mazowsza. Dzięki nowemu parkingowi mieszkańcy kolejnych podwarszawskich miejscowości zyskują wygodne połączenie podróży autem i pociągiem do szkół i pracy – stwierdził Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Program przystankowy w woj. mazowieckim

W województwie mazowieckim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji na łączną kwotę prawie 92 mln zł. Są to: Józefin, Błonie Rokitno, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy, Ruda Wielka, Mława Miasto, Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki. W 2021 r. przebudowano przystanek w Niemojkach. Od 2023 r. pociągi zatrzymują się na 4 nowych przystankach: Dąbrówka Zabłotnia, Groszowice Wrzosów, Błonie Rokitno, Józefin oraz 5 zmodernizowanych: Bąkowiec, Chronów, Mordy Miasto, Mława Miasto, i Mrozy.

Rządowy program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Program przystankowy ułatwia przesiadki

W województwie mazowieckim planowana jest budowa łącznie 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej łącznej wartości 8,6 mln zł. Są to: Rokitno, Ruda Wielka, Małkinia Górna, Urle, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Zielonka, Warka, Ciechanów oraz Mława. Zakończono prace związane z budową parkingu w Rokitnie. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa na realizację miejsc parkingowych przy przystanku Urle.

W ramach Programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowy w sześciu lokalizacjach, w siedemnastu miejscach postępują prace budowlane, a dla trzynastu przygotowywane są postępowania przetargowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.10.2023, 13:32
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ