Newsletter

MIB: o wspólnych inicjatywach z ministrem transportu Republiki Czeskiej (komunikat)

23.01.2018, 18:07aktualizacja: 23.01.2018, 18:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

23 stycznia 2018 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się w Warszawie z ministrem transportu Republiki Czeskiej Danem T’okiem. Wśród tematów poruszanych podczas wizyty roboczej czeskiego ministra znalazły się: polityka poboru opłat drogowych w Polsce i Czechach, Pakiet Mobilności oraz bieżące zadania infrastrukturalne na polsko-czeskim pograniczu.

Polityka poboru opłat drogowych

Minister Adamczyk podkreślił podczas spotkania, że sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce jest rozbudowywana w szybkim tempie.

- W dobie otwartych granic w Unii Europejskiej i dogodnego położenia tranzytowego w Europie, stoimy w obliczu sytuacji zwiększającego się ruchu samochodów ciężarowych, które wjeżdżają do Polski jako do kraju docelowego lub w tranzycie – mówił minister Adamczyk.

Minister Adamczyk poinformował o nowym podejściu Polski do systemu opłat. Obecnie prowadzone są prace nad przejęciem, w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości realizacji zadań obsługi, eksploatacji i rozwoju Krajowego Systemu Poboru Opłat przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Rząd czeski stoi przed podobnym wyzwaniem – kończy się umowa rządu czeskiego z obecnym operatorem systemu e-myto.

Pakiet Mobilności

- Naszym kluczowym punktem pozostaje kwestia derogacji transportu spod przepisów dotyczących delegowania pracowników – mówił minister Adamczyk w trakcie spotkania. - Szczególnie istotne jest, żeby Grupa Wyszehradzka prezentowała jednolite stanowisko. Nasz wspólny głos jest w UE wyraźnie słyszalny – dodał minister.

W ramach obecnie toczących się negocjacji na poziomie unijnym, Polska wspólnie z państwami Grupy Wyszehradzkiej proponują szereg rozwiązań dotyczących międzynarodowego transportu oraz kabotażu.

Polsko-czeskie inwestycje w infrastrukturę transportową

W trakcie wizyty roboczej poruszona została także kwestia najważniejszych polsko-czeskich inwestycji w infrastrukturę transportową – modernizacji oraz rozbudowy głównych szlaków, które zostały uwzględnione na sieci TEN-T (ang. Trans-European Transport Network), w tym kontynuacji budowy szlaku drogowego S3-D11.

Minister Adamczyk potwierdził, że jeszcze w bieżącej unijnej perspektywie finansowej rozpocznie się modernizacja ostatniego odcinka magistrali kolejowej E65 w województwie śląskim. Wyraził też zadowolenie, że Polska i Czechy współpracują ze sobą w kwestii towarowych przewozów kolejowych w ramach Kolejowego Korytarza Towarowego nr 5 łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Adriatyckim.

Minister Adamczyk zaprosił ministra T’oka na XV Zimowy Kongres Drogowy, który obędzie się w Gdańsku w dniach 20-23 lutego 2018 r.

# # #

Zdjęcia do pobrania: http://mib.gov.pl/2-514324a4ec938-1798247-p_1.htm

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.01.2018, 18:07
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.