Newsletter

Biznes i finanse

MIB: pociągi na Pomorzu pojadą szybciej (komunikat)

19.01.2018, 16:36aktualizacja: 19.01.2018, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

Większa częstotliwość kursowania pociągów, skrócenie czasu podróży oraz podniesienie prędkości będą efektem przebudowy linii kolejowej nr 202 pomiędzy Gdynią a Słupskiem. Umowy w sprawie opracowania dokumentacji projektowej tej linii podpisali 19 stycznia w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierza Smolińskiego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe SA i firm projektowych.

- Inwestycja zwiększy dostępność kolei w regionie. Wpisuje się również w cele Krajowego Programu Kolejowego, jakimi są wzmocnienie efektywności transportu kolejowego, poprawa bezpieczeństwa i jakości przewozów – powiedział wiceminister Kazimierz Smoliński.

Modernizacja linii przewiduje dobudowę ok. 112 km nowych torów z Gdyni do Słupska. Będą również dwa tory dla ruchu aglomeracyjnego na odcinku Rumia – Wejherowo oraz po jednym nowym torze na odcinkach Gdynia – Chylonia, Wejherowo-Lębork i Lębork-Słupsk. Roboty obejmą także modernizację istniejącej infrastruktury ma odcinku ponad 100 km. Łącznie roboty będą prowadzone na prawie 236 km torów.

O około 15 minut skróci się czas przejazdu z Gdyni Chyloni do Słupska. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, rozjazdy i skrzyżowania bezkolizyjne poprawią bezpieczeństwo podróży. Wszystkie perony będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- To ważna inwestycja dla Pomorza. Dzięki jej realizacji skróci się czas przejazdu na trasie z Gdyni do Słupska. Pociągi pasażerskie pojadą 160 km/h/ Pozwoli to skrócić czas podróży z Gdyni do Słupska – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Łączna wartość umów na projektowanie to prawie 30 mln zł. Szacunkowy koszt przebudowy całej linii Gdynia Chylonia – Słupsk wyniesie około 2 mld zł. Wykonawca sporządzi dokumentację projektową do końca 2019 r. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2020-2023.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2018, 16:36
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ