Newsletter

MIiR: Forum Europa-Ukraina. Byliśmy tam (komunikat)

28.01.2019, 09:11aktualizacja: 28.01.2019, 09:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

- Ukraina po 2019 roku. Ile zmiany, ile kontynuacji? - to hasło przewodnie XII edycji Forum Europa-Ukraina, które w dniach 24-25 stycznia br. odbyło się w podrzeszowskiej Jasionce.

- Drugiego dnia wydarzenia swoją premierę miało Forum Słowackie pod nazwą: "Współpraca transgraniczna - dotychczasowe projekty i plany na przyszłość".

- Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju reprezentowali wiceministrowie Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Adam Hamryszczak.

Bliska współpraca i dobre stosunki sąsiedzkie leżą w interesie państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wspólne, skoordynowane działania są szczególnie istotne dla regionów przygranicznych. Jakie czynniki ułatwiają a jakie utrudniają współpracę transgraniczną? Na co zwracać szczególną uwagę w budowaniu wzajemnych relacji? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy debat, w których uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa.

Wiceminister Hamryszczak podczas panelu "Współpraca w Europie Środkowo-Wschodniej – rola regionów w budowaniu wzajemnych relacji" podkreślał, że szansą na rozwój pogranicza polsko-ukraińskiego jest sprawna realizacja wspólnych projektów w ramach Programu Polska-Białoruś-Ukraina. "W ramach programu poprawiamy dostępność komunikacyjną regionów przygranicznych, wspieramy bezpieczną turystykę, realizujemy ciekawe przedsięwzięcia w obszarze kultury, czy ochrony środowiska" – mówił wiceminister Adam Hamryszczak.

Owocem 15- letniej współpracy regionów przygranicznych Polski, Białorusi i Ukrainy jest sfinansowanie ze środków unijnych łącznie ponad 800 projektów. "Program sprawia, że pogranicze staje się coraz lepszym miejscem życia dla mieszkańców i coraz atrakcyjniejszym miejscem dla inwestorów" – mówił wiceminister.

Wśród realizowanych projektów transportowych na pograniczu polsko-ukraińskim Hamryszczak wymienił rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl-Hermanowice-granica państwa. Droga ta w połączeniu z planowanym przejściem granicznym będzie alternatywną trasą komunikacyjną dla istniejącego połączenia Przemyśl-Medyka-Lwów. Wiceminister przypomniał także o projektach chroniących środowisko. W miejscowości Schodnica powstaną dwie oczyszczalnie ścieków, a w trzech miejscowościach na terenie gminy Solina zbudowany zostanie system kanalizacji.

W opinii wiceministra Hamryszczaka ważnym impulsem do zacieśnienia współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej może stać się Makroregionalna Strategia Unii Europejskiej dla Obszaru Karpat. Zainicjowane przez Polskę prace nad projektem strategii uzyskały poparcie krajów regionu. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy we wrześniu 2018 r. przedstawiciele rządów Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski podpisali tzw. Deklarację Karpacką, wyrażającą wolę utworzenia makroregionalnej strategii UE dla regionu karpackiego. Deklaracja ta została przekazana do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Komitetu Regionów. Obecnie trwają prace informacyjne i promocyjne służące wniesieniu inicjatywy do agendy europejskiej.

Kolejną ważną inicjatywą, o której wspomniał Adam Hamryszczak jest projekt "Wzrost konkurencyjności ukraińskich regionów oraz rozwój polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej". Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej. Jego głównym celem jest wspieranie wdrażania polityki rozwoju, w tym polityki wspierania przedsiębiorczości na Ukrainie na szczeblu regionalnym i centralnym oraz stymulowanie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą.

Wiceminister Małgorzata Jarosińskia-Jedynak wzięła udział w dyskusji panelowej dotyczącej realizacji Inicjatywy na rzecz regionów rozwijających się (Catching-up Regions Initiative). Celem przedsięwzięcia jest identyfikacja czynników ograniczających wzrost w słabiej rozwiniętych regionach Unii Europejskiej i pomoc im w efektywnym wykorzystaniu środków przekazywanych w ramach polityki spójności. Projekt zainicjowany w 2016 r. przez Komisję Europejską jest wspierany przez Bank Światowy i Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

"Dzięki inicjatywie Catching-Up Regions i indywidualnemu podejściu do problemów regionów można lepiej wdrażać regionalne programy operacyjne" – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińskia-Jedynak.

To już trzecia edycja przedsięwzięcia. Po województwach: lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim do programu przystąpiły województwa: zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie.

Wiceminister Adam Hamryszczak w debacie o polsko-słowackich projektach infrastrukturalnych skupił się na podsumowaniu realizacji Programu Interreg Polska-Słowacja. "Prawie 56 mln euro wesprze rozwój infrastruktury drogowej usprawniającej komunikację między Polską a Słowacją oraz poprawiającej połączenia z Transeuropejską Siecią Transportową" – przypomniał wiceminister Hamryszczak.

W programie zakontraktowano 12 projektów. Realizacja 7 z nich została ukończona w maju 2018 roku. Dzięki niej zmodernizowano blisko 100 km dróg po obu stornach granicy. Przebudowano już połączenie drogowe: Prešov – Bardejov – Gorlice, Snina-Medzilaborce-Krosno, czy połączenie Jaworzynka – Čierne – Skalite. W realizacji jest 5 kolejnych projektów, np. połączenie z powiatu Čadca na Słowacji z miejscowościami turystycznymi powiatu cieszyńskiego - Wisłą, Ustroniem, Istebną oraz powiatu bielskiego – ze Szczyrkiem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.01.2019, 09:11
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ