Newsletter

MIiR: Inwestycja z Polski zwyciężyła w prestiżowym konkursie. Kwieciński: "e-Polska staje się faktem" (komunikat)

20.11.2018, 09:33aktualizacja: 20.11.2018, 09:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Polski projekt budowy sieci szerokopasmowej zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez Komisję Europejską konkursie European Broadband Awards (EBA). Decyzja została ogłoszona w Brukseli 19 listopada. Polska inwestycja zwyciężyła w kategorii "Spójność terytorialna na obszarach wiejskich i oddalonych".

W ramach projektu operatorzy telekomunikacyjni podłączą 11,6 tysiąca szkół i prawie 1,8 miliona gospodarstw domowych do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Pozwoli to na likwidację tak zwanych "białych plam" na internetowej mapie Polski, czyli miejsc, w których dostęp do sieci jest bardzo ograniczony.

Gospodarstwa domowe mają być podłączone do internetu do 2021 roku, a szkoły do 2020.

"7 na 10 gospodarstw domowych, które zostaną podłączone, znajduje się w miejscowościach poniżej 5 tysięcy mieszkańców. Oznacza to, że w znaczeniu dostępu do internetu za 3 lata e-Polska stanie się faktem. Białe plamy będą się kojarzyć co najwyżej z praniem, a nie z brakiem szybkiego łącza" – komentuje wyniki minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Inwestycja finansowana jest z funduszy unijnych, ze środków Programu Polska Cyfrowa. Wartość unijnego dofinansowania to prawie 3,5 miliarda złotych.

European Broadband Awards (Europejskie Nagrody Szerokopasmowe) to organizowany raz w roku przez Komisję Europejską konkurs, w którym międzynarodowe jury przyznaje wyróżnienia najlepszym inwestycjom w sieci szerokopasmowe. W tegorocznym konkursie startowało kilkadziesiąt inwestycji.

Nagrody zostały przyznane w 5 kategoriach:

- Innowacyjne modele finansowania,

- Redukcja kosztów i współinwestowanie w infrastrukturę przyszłości,

- Spójność terytorialna na obszarach wiejskich i oddalonych,

- Wpływ na społeczeństwo i gospodarkę oraz przystępność cenowa,

- Otwartość i konkurencyjność.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2018, 09:33
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii