Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MKiDN informuje:
Wystawy, warsztaty, sala kinowa do projekcji 3D i integracja łódzkich zasobów związanych z filmem – to tylko niektóre funkcje Narodowego Centrum Kultury Filmowej, nowej narodowej instytucji kultury, której utworzenie w Łodzi zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Wcześniej odbyło się robocze spotkanie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, zakończone podpisaniem listu intencyjnego w tej sprawie.
Pierwszym krokiem, poprzedzającym utworzenie narodowej instytucji kultury, będzie podpisanie umowy o współprowadzeniu przez MKiDN i Miasto Łódź istniejącej już instytucji „EC1 Łódź – Miasto kultury”.
Łódzkie instytucje połączą siły
Po podpisaniu umowy (co przewidywane jest do 30 września 2015 r.) rozpocząć ma się proces integracji łódzkich instytucji z zakresu kultury filmowej. „Celem ma być utworzenie jednolitej struktury organizacyjnej w ramach wspólnej instytucji kultury, realizującej misję związaną z promocją wiedzy o kulturze filmowej i prezentacją jej dorobku. Wraz z przystąpieniem do działań integrujących sygnatariusze będą identyfikować i firmować tę działalność jako Narodowe Centrum Kultury Filmowej” – napisano w liście intencyjnym.
Siedziba przyszłego NCKF znajdować się będzie na terenie dawnej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi, gdzie w wyniku przeprowadzenia przez władze miasta rewitalizacji obiektów, powstał kompleks budynków łączących tradycje i unikalną architekturę z nowoczesną technologią.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej czyli…
Planowana nowa instytucja kultury ma pełnić funkcje wystawiennicze, edukacyjne i badawcze, które będą przenikać się wzorem najlepszych europejskich instytucji, by uzyskać
efekt synergii. Będzie więc miejsce do organizacji wystaw i wydarzeń związanych z tematyką filmową, a także bogata oferta warsztatów, kursów i zajęć poświęconych kinematografii i kulturze audiowizualnej (m.in. lekcje muzealne i szkolenia dla nauczycieli).
Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie też gromadzić i prezentować dorobek polskich twórców filmowych. Oprócz rozbudowanego archiwum prowadzona będzie również dokumentacja relacji związanych z powstawaniem filmów w formie „historii mówionych” z rejestracją wideo (historia kina) lub reportażu z planu filmowego (najnowsze produkcje). Planowane jest też powołanie czasopisma naukowego.
Dlaczego Łódź?
„Łódź w dziedzinie kultury filmowej ma bogaty i wyjątkowy dorobek, który stanowi istotny składnik jej aktualnej strategii dalszego rozwoju” - czytamy w liście intencyjnym. Wystarczy wspomnieć tak zasłużone instytucje jak: Szkoła Filmowa w Łodzi, legendarna Wytwórnia Filmów Fabularnych, gdzie po roku 1945 powstało wiele arcydzieł polskiego kina, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Katedra Teorii i Historii Filmu IKW Uniwersytetu Łódzkiego – czyli pierwsze filmoznawstwo w Polsce, Muzeum Kinematografii czy Łódzkie Centrum Filmowe. Co ciekawe, to właśnie w Łodzi w 1899 r. powstało pierwsze stałe kino na ziemiach polskich.
Również współcześnie filmowa Łódź tętni życiem. Duża w tym zasługa studentów „Filmówki”, ale także producentów działających w różnych obszarach filmu, firm zajmujących się postprodukcją oraz innych specjalistów z różnych dziedzin filmowych i okołofilmowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.07.2015, 17:32 |
Źródło informacji | MKiDN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |