Newsletter

MPiT: Komentarz MR do danych GUS – sprzedaż detaliczna w listopadzie 2019 r. (komunikat)

20.12.2019, 13:41aktualizacja: 20.12.2019, 13:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Według wstępnych danych GUS, sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) w listopadzie 2019 r. była o 5,2 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. W ujęciu narastającym w okresie I-XI 2019 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,5 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, listopadowa sprzedaż była wyższa o 2,4 proc. wobec poziomu z października br.

Listopadowe dane były znacznie lepsze od oczekiwań rynkowych zakładających wzrost o ok. 4 proc. Przerosły także szacunki Ministerstwa Rozwoju, według których sprzedaż detaliczna miała być o ok. 4,3 proc. wyższa niż przed rokiem.

Wśród ważniejszych grup przedsiębiorstw największy wzrost sprzedaży w listopadzie odnotowano w podmiotach „prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach” – o 13,6 proc. Ponadto, wyższy niż przeciętnie wzrost nastąpił w następujących kategoriach przedsiębiorstw: „meble, rtv, agd” – o 11,9 proc, „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” – o 7,9 proc. oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” – o 7,6 proc. Jednocześnie nieznaczne spadki sprzedaży odnotowano w podmiotach handlujących „żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi” (o 0,1 proc.) oraz tych klasyfikowanych do grupy „pozostałe” (o 0,4 proc.).

W grudniu 2019 roku oczekujemy przyspieszenia tempa wzrostu sprzedaży detalicznej do ok. 6-proc. (r/r). Poprawa dynamiki sprzedaży będzie w dużym stopniu efektem wzrostu wydatków na zakupy świąteczne. Na dobry wynik wpłynie także korzystny układ kalendarza w postaci 1 dnia roboczego więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wg badań koniunktury (SI) GUS poprawy w tym obszarze oczekują również same przedsiębiorstwa specjalizujące się w handlu detalicznym. Wskaźnik koniunktury dla tej branży wzrósł z grudniu do 100,3 pkt. z 99,9 pkt. w listopadzie.

Lepsze od wstępnie prognozowanych dane nt. listopadowej sprzedaży detalicznej wraz z oczekiwanym przyspieszeniem jej dynamiki w grudniu wspierać będą komponent konsumpcyjny PKB w całym IV kw. 2019 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.12.2019, 13:41
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.