Newsletter

Biznes i finanse

MRiT: Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy na konferencji pt.: Kadry dla turystyki i prezentacji w Warszawie Mobilnego Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła (komunikat)

14.10.2021, 14:59aktualizacja: 14.10.2021, 15:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Wyzwania edukacji turystycznej i jej rola w rozwoju turystyki – to główny temat konferencji z udziałem sekretarza stanu Andrzeja Guta-Mostowego w Szkole Głównej Hotelarstwa i Turystyki Vistula. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja projektu Turystyczna Szkoła. Projekt ten ma zachęcić dzieci, aby podróżując, poznawały swój kraj i rozważały naukę w zawodach turystycznych.

W debacie udział wzięli m.in. Rafał Szmytke - prorektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, Rafał Szlachta – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Piotr Bartosiak – dyrektor departamentu strategii, kwalifikacji i kształcenia zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Piotr Dwurnik - dyrektor regionalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

"Branża turystyczna zmieniła się w wyniku pandemii i w najbliższej przyszłości prawdopodobnie nadal będzie przez nią kształtowana. Musimy mocno skupić się na ochronie kapitału ludzkiego, podnoszeniu kwalifikacji osób, które mogą być najbardziej dotknięte kryzysem i kształceniu profesjonalistów z umiejętnościami dostosowanymi do nowej rzeczywistości. Turystyka jest dziedziną wymagającą, ale jednocześnie dającą ogromne możliwości osobom o różnych kwalifikacjach, kreatywnym, chcącym rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Dobrze wyszkolone kadry i spójna ścieżka rozwoju będą kształtować wizerunek polskiego sektora turystycznego, kreować pozytywne doświadczenia i stanowić o konkurencyjności, a w efekcie dadzą dodatkowy impuls do odbudowy turystyki i krajowej gospodarki" – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki.

Podczas dyskusji wiele miejsca poświęcono dalszym perspektywom i kierunkom edukacji turystycznej związanym m.in. z podnoszeniem poziomu cyfryzacji w działalności podmiotów sektora turystyki.

"Wszyscy wiemy jak ważne jest, aby edukacja w turystyce nadążała za transformacją cyfrową. Istotne jest też dostosowanie programów nauczania i wyposażenia przyszłych pracowników w cyfrowe umiejętności, które wspierają organizację pracy i podnoszą jakość obsługi" - dodał sekretarz stanu.

Inwestycja w edukację

Goście oraz dziennikarze biorący udział w dyskusji i konferencji prasowej mieli także możliwość bliższego poznania projektu edukacyjnego Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła.

Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła to wielopoziomowy projekt szkoleniowy, który jest skierowany w pierwszej kolejności do uczniów szkół podstawowych, ich wychowawców i rodziców. Jego celem jest pokazanie dzieciom i młodzieży walorów turystycznych Polski oraz wzbogacenie tradycyjnej ścieżki edukacji – nauka przez zabawę i zaangażowanie, możliwość bezpośredniego doświadczenia otaczającego dzieci środowiska, łączenie tradycyjnej edukacji z nowymi formami komunikacji, doświadczeniami sensorycznymi i zabawą, podczas których dzieci są aktywne wspólnie z rówieśnikami, zwiększają zainteresowanie nauką.

"Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła traktujemy jako inwestycję w szeroko pojętą edukację turystyczną. Przede wszystkim ma służyć dzieciom i młodzieży. To ważna grupa odbiorców turystyki, która już teraz odpowiada za znaczną część popytu na usługi turystyczne, a wkrótce będzie kształtować ten rynek. Chcemy pokazać im Polskę jako atrakcyjne miejsce wypoczynku, ale także jak dzięki nowoczesnym technologiom może wyglądać nowoczesna turystyka. Projekt służy także zachęceniu młodych ludzi do kształcenia się w zawodach turystycznych i podnoszeniu umiejętności wśród obecnych i przyszłych uczniów szkół branżowych" – powiedział Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Mobilna turystyczna szkoła

W ramach 5 interaktywnych stref Mobilnego Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła dostępnych jest 20 nowoczesnych atrakcji, symulatorów, gier i quizów m.in. z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, spotkanie z humanoidalnym robotem, a także strefa z tradycyjnymi grami i zabawami m. in. kompletowaniem plecaka turystycznego, apteczki turystycznej, testowaniem sprzętu rekreacyjnego, czy nauką korzystania ze sprzętu nawigacyjnego. Jedna ze stref została przygotowana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze – ratownicy zapoznają w niej młodych turystów z zasadami zachowania w górach i zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Mobilne Centrum wyruszyło w Polskę we wrześniu tego roku i odwiedziło dotychczas 4 województwa: małopolskie, świętokrzyskie, śląskie i opolskie. Z interaktywnej edukacji skorzystało już blisko 5 tysięcy dzieci z 44 szkół. W warszawskiej Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula projekt zagości na 3 dni i będzie otwarty dla uczniów od 13 - 15 października br.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

rkj/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2021, 14:59
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ