Newsletter

Biznes i finanse

MRPiT: Wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z wicepremier Bułgarii Marianą Nikolovą (komunikat)

22.02.2021, 19:54aktualizacja: 22.02.2021, 19:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje:

Współpraca gospodarcza, agenda 2030, proces berliński, Inicjatywa Trójmorza, polityka handlowa UE wobec Chin i współpraca turystyczna - to główne tematy rozmowy wicepremiera Jarosława Gowina z wicepremier Bułgarii Marianą Nikolovą. - Pomimo pandemii w wymianie towarowej z Bułgarią zanotowaliśmy niewielki wzrost. Wciąż istnieje niewykorzystany potencjał szerszej niż tylko handlowa współpracy gospodarczej między naszymi krajami – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w czerwcu br. planujemy zorganizować konferencję online z udziałem ministrów gospodarki odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój w poszerzonym formacie V4+ (Bułgaria i Rumunia), w tym także z udziałem ekspertów i przedstawicieli biznesu. Tematem przewodnim będzie: „Dekada działań - Zrównoważona odbudowa - kluczowe wyzwania na drodze do osiągnięcia Agendy 2030 i celów zrównoważonego rozwoju”. W trakcie Forum chcielibyśmy omówić:

· priorytety działań dotyczących zrównoważonego rozwoju,

· w jaki sposób połączyć odpowiedź na wyzwania związane z Covid-19 z działaniami na rzecz celów zrównoważonego rozwoju (SDGs),

· w jaki sposób KPO odpowiadają na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem,

· jak kraje widzą rolę zrównoważonego finansowania w procesie odbudowy.

Wysoko oceniamy sprawowane w 2020 r. wspólne przewodnictwo w procesie berlińskim przez Bułgarię i Macedonię Północną. Uznajemy za sukces zatwierdzenie przez państwa Bałkanów Zachodnich dwóch deklaracji: popierających plany utworzenia Wspólnego Rynku Regionalnego (WRR) oraz cele Zielonego Ładu dla Bałkanów Zachodnich. W ramach Procesu Berlińskiego wspieramy naszych partnerów na ich drodze do UE, jesteśmy też gotowi podzielić się doświadczeniami z transformacji gospodarczej i ustanawianiem Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA).

W szczególności dużą wagę w naszych relacjach przywiązujemy do współpracy regionalnej, w tym do Inicjatywy Trójmorza. - W tym kontekście pragnę podziękować za gotowość strony bułgarskiej do organizacji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii (przełom czerwca i lipca br.). Przedstawiona przez stronę bułgarską wizja jest ambitna. To dobry prognostyk na przyszłość – zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

Również dzisiaj wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy uczestniczył w otwarciu przedstawicielstwa turystycznego Bułgarii na kraje Grupy Wyszehradzkiej, które będzie miało swoją siedzibę w Warszawie. - To niezwykle ważne wydarzenie. Wierzymy, że działania przedstawicielstwa przyczynią się do ożywienia ruchu turystycznego między naszymi krajami – podkreślił wiceszef MRPiT.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2021, 19:54
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ