Newsletter

MRPiT: wyraźne ryzyko wyhamowania aktywności międzynarodowej polskich firm

17.11.2020, 12:56aktualizacja: 17.11.2020, 12:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo


								fabryka
fabryka
Istnieje wyraźne ryzyko wyhamowania aktywności międzynarodowej polskich firm w kolejnych miesiącach w związku z II falą pandemii - ocenia w komentarzu do danych GUS resort rozwoju, pracy i technologii.

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po wrześniu wyniosła 7,5 mld euro.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) zwróciło uwagę w komentarzu przesłanym PAP, że eksport towarów we wrześniu zwiększył się o 4,8 proc. rok do roku i osiągnął wartość 21,5 mld euro, czyli "poziom najwyższy od października 2019 r.". W szczególności przyspieszyła sprzedaż maszyn i urządzeń elektrycznych oraz ich części i akcesoriów (ok. 20-proc. wzrost). Wrześniowy wzrost nastąpił w ślad za wyraźną poprawą w sektorze przemysłowym (wzrost PMI o 0,2 pkt, do 50,8 pkt oraz 5,9-proc. wzrost produkcji sprzedanej przemysłu rok do roku) - zaznaczono.

Analitycy podkreślili, że po pięciomiesięcznym okresie spadków, odnotowano także wzrost po stronie importu - o 1,1 proc. (20,1 mld euro). W szczególności wzrósł przywóz maszyn i urządzeń elektrycznych oraz ich części i akcesoriów (o 13,6 proc.).

"W obliczu widocznego w ostatnim okresie dynamicznego rozprzestrzeniania się wirusa w ramach II fali pandemii oraz kroków podejmowanych przez poszczególne kraje w celu ograniczenia zakażeń, istnieje wyraźne ryzyko wyhamowania aktywności międzynarodowej naszych przedsiębiorstw w kolejnych miesiącach" - ocenił resort. Eksperci zastrzegli, że w szczególności zaważy na tym koniunktura naszych głównych partnerów handlowych, zwłaszcza strefy euro, oraz ich efektywność radzenia sobie ze skutkami pandemii. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.11.2020, 12:56
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ