Newsletter

MS: Skuteczna ochrona dzieci – spotkanie wiceministra Michała Wosia z delegacją litewskiego Sejmu (komunikat)

24.03.2023, 16:25aktualizacja: 24.03.2023, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

"Skuteczna ochrona dzieci i rodziny, o jakiej rozmawiamy, to priorytet Ministerstwa Sprawiedliwości i całego polskiego rządu" – zapewnił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas spotkania z delegacją Sejmu Republiki Litewskiej i Ambasadorem Litwy w Polsce. Rozmowy odbyły się w resorcie sprawiedliwości 24 marca br.

Goście interesowali się przede wszystkim funkcjonującym w Polsce od kilku lat Rejestrem Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i efektami walki z pedofilią.

"Dzięki przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości Ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, rodzice, placówki wychowawcze, szkoły czy m.in. organizatorzy wypoczynku sprawdzają, pod czyją opieką zostawiają dziecko. Mają też obowiązek weryfikować, czy zatrudniane przez nich osoby nie były karane za przestępstwa pedofilskie" – poinformował wiceminister Michał Woś.

W rejestrze, ogólnodostępnym w internecie, każdy znajdzie nazwiska sprawców, którzy dopuścili się przestępstw seksualnych ze szczególnym okrucieństwem lub działali w recydywie. Do drugiej części rejestru, zawierającej pozostałe przestępstwa na tle seksualnym popełnione na szkodę dzieci, dostęp jest ograniczony. Mają do niego wgląd tylko niektóre podmioty - przede wszystkim przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucje zajmujące się opieką nad dziećmi, w tym dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku i obozów sportowych. Muszą one sprawdzać dane osób, np. wychowawców, których zatrudniają. Kto nie dopełni takiego obowiązku lub przyjmie osobę, o której wie, że figuruje w tym rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Minister Michał Woś podkreślił, że wprowadzenie takich przepisów było możliwe dzięki temu, że w polskim Sejmie istnieje szeroki konsensus co do konieczności skutecznej walki z pedofilią.

Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmianę przepisów Kodeksu karnego, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz Kodeksu postępowania karnego, dzięki czemu wprowadzono prawny obowiązek informowania organów ścigania o każdym wiarygodnym podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilskiego. Osobom, które uzyskują taką wiedzę, a nie powiadomią organów ścigania - grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Wprowadzono także surowsze kary za przestępstwa pedofilskie i m.in. przywrócono ich 10-letni okres przedawnienia. Za kilka miesięcy wejdzie też w życie kolejna nowelizacja Kodeksu karnego, wprowadzająca bezwzględne dożywocie za gwałt na dziecku, którego skutkiem jest śmierć ofiary.

Litewska delegacja interesowała się także zapewnieniem ochrony danych osobowych i zatarciem kary w przypadku funkcjonowania tzw. rejestru pedofilów. Parlamentarzyści nie wykluczają wykorzystania niektórych polskich rozwiązań, by skuteczniej chronić ofiary przestępstw pedofilskich.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.03.2023, 16:25
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii