Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MŚ informuje:
Zmiany klimatu, redukcja plastikowych odpadów oraz działania na rzecz czystości oceanów to główne tematy szczytu ministrów środowiska i energii państw G7. Konferencja z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnika rządu ds. prezydencji COP24 Michała Kurtyki, odbyła się w dniach 19-20 września 2018 r. w kanadyjskim Halifax.
Polska delegacja wzięła udział w Szczycie Ministrów G7, zorganizowanego pod hasłem “Working Together on Climate Change, Oceans, and Clean Energy”. W Kanadzie gościli także przedstawiciele m. in. Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, a także Polski i Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Ministrowie dyskutowali na temat zmian klimatu, zrównoważonego wzrostu gospodarczego, zaawansowania prac i warunków sukcesu uzyskania globalnego porozumienia podczas COP24, finansowania inwestycji środowiskowych, podniesienia jakości powietrza, czystości oceanów oraz problemu lawinowego wzrostu plastikowych odpadów.
Biorący udział w wydarzeniu wiceminister środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że odbywający się w grudniu w Katowicach szczyt COP24 będzie w znacznej mierze odpowiadał na wyzwania omawiane w Halifax. – Zbliżający się COP okazuje się jednym z najbardziej historycznych, jak też i najbardziej ambitnych, jeśli chodzi o liczbę zadań do zrealizowania oraz decyzji do podjęcia.– wyjaśnił.
Pakiet wdrażający Porozumienie paryskie jest niezbędny dla podjęcia praktycznych kroków w zakresie ograniczania zmian klimatu i ich skutków. Ponadto jest on kluczowy dla zapewnienia zaangażowania nie tylko rządów, lecz również społeczeństw, organizacji pozarządowych, sektora prywatnego, miast i regionów. Dlatego też sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska skomentował przy okazji szczytu G7 poziom zaawansowania prac nad pakietem.
– Jestem zbudowany wolą współpracy zaprezentowaną przez strony podczas odbywającej się w Bangkoku sesji negocjacyjnej. Wyzwanie, które stoi przed nami w zakresie pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie, jest poważne i wciąż wymaga wiele pracy. Jestem przekonany, że sukces katowickich negocjacji znajduje się w naszym zasięgu – zaznaczył.
Ponadto ministrowie debatowali o możliwych rozwiązaniach sprzyjających ochronie klimatu, w tym nad potrzebą wsparcia dla krajów rozwijających się w adaptacji do postępujących zmian w tym zakresie. Wielu uczestników szczytu G7 podkreślało, że konsekwencje tych procesów są znaczące dla społeczności międzynarodowej.
Działania na rzecz ograniczenia zmian klimatu muszą mieć charakter kompleksowy. Mają one bowiem ogromny wpływ nie tylko na globalny system gospodarczy, ale przede wszystkim na społeczeństwa – dodał wiceminister Kurtyka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ krap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.09.2018, 14:00 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |